Great American Diamonds.
W Narodowym Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian w Waszyngtonie, otwarto wystawę na której można zobaczyć najważniejsze diamenty jakie znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Udało się zaprezentować… cztery z nich.
Pochodzą z jedynych dwóch kopalni diamentów, które działały w Stanach Zjednoczonych. Dwa z Crater of Diamonds w Arkansas i dwa z kopalni Kelsey Lake Mine w Kolorado.
Pierwszy z kamieni to Wujek Sam.
Uncle Sam Diamond. Masa 12,42 karaty a szlif szmaragdowy. Kolor różowo-brązowy (pinkish-brown). Surowy diament miał masę 40,23 karaty i to największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono w Stanach Zjednoczonych. Miejsce znalezienia: Crater of Diamonds, Arkansas.
Drugi diament: Diament Wolności
Freedom Diamond. Masa to 16,87 karatów a szlif poduszkowy. Surowy kamień znaleziony został w 1997 roku, kopalni Kelsey Lake Mine w Kolorado i miał masę 28,18 karatów.
Diament Kanarkowy
Canary Diamond. Ten surowy, nieoszlifowany, złocisto-żółty (golden-yellow) diament, ma masę 17,85 karatów. Został znaleziony w 1917 roku Crater of Diamonds i jest kolejnym z największych nieoszlifowanych diamentów odkrytych w Arkansas. Sprzedany przez Arkansas Diamond Company Washington Roebling, a ten podarował go muzeum Smithsonian w 1926 roku.
Diamentowy kryształ z Kolorado
Colorado Diamond Crystal. To nieoszlifowany, surowy diament o masie 6,45 karatów a pozyskany ze skały macierzystej kimberlitu w kopalni Kelsey Lake w stanie Kolorado. Ma bardzo typowy, ośmiościenny kształt naturalnych surowych diamentów.
Diamenty Uncle Sam i Freedom zostały przekazane niedawno muzeum w darze od prywatnych właścicieli.
Kopalnia Kelsey Lake w Kolorado została zamknięta w 2001 roku.
Działa kopalnia, a właściwie pole w Arkansas. Pisaliśmy w naszym Magazynie o tamtejszych „poszukiwaczach”. Każdego roku znajdują tam około 600 diamentów, które mogą zatrzymać dla siebie. Dla tych, którzy chcieliby się tam wybrać, to Park Stanowy Crater of Diamonds znajduje się przy autostradzie Arkansas Highway 301 w Murfreesboro.
Z materiałów zamieszczonych w IGI Gemblog, Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian, zebrał i napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Facebook – Muzeum Historii Naturalnej Smithsonian. Przedstawia głowny budynek muzeum w Waszyngtonie.
Zdjęcia zewnętrzne: Department of Mineral Sciences, Photo by James Tiller and Brittany M. Hance, Smithsonian Institution