W siedemdziesięciu procentach.
De Beers wydobył pierwszą rundę z nowej, podziemnej części swojej kopalni Venetia w RPA.
Część odkrywkowa kopalni przestała funkcjonować w 2022 roku. Obecny poziom zejścia w podziemne wydobycie zostało określone na poziomie 70%. Dojście do 100% możliwości wydobywczych zajmie jeszcze kilka najbliższych lat. Planowo to będzie 2026 rok.
Potentat wydał 2,3 miliarda dolarów i liczy, że dzięki temu przedłuży żywotność kopalni co najmniej do 2045 roku z rocznym wydobyciem na poziomie 4 – 5 milionów karatów.
Kopalnia Venetia dostarcza 40% rocznej produkcji diamentów w RPA.
Ma to być najnowocześniejsza, bardzo bezpieczna i efektywna kopalnia. Będzie zautomatyzowaną operacją, która wykorzysta najnowsze osiągnięcia technologiczne w celu optymalizacji produkcji i bezpieczeństwa, a jednocześnie przyniesie znaczne oszczędności. Zapewniona zostanie pełna łączność cyfrowa pod ziemią w sieci zwanej połączonym pracownikiem. Każdy pracownik będzie mógł zgłaszać zagrożenia i występujące ryzyka. Będzie mógł poprosić o wskazówki i porady bezpośrednio – online.
Na zdjęciu powyżej można zobaczyć skalę operacji oglądając zaporowe drzwi wodne. Mają stalową ramę o wysokości około 8 metrów i takiej samej szerokości. Są grube na 1 metr zakotwiczone w skale macierzystej za pomocą stalowych kotew ( 234 sztuki) o średnicy 40 mm. Na tę konstrukcję zużyto 60 ton stali i 80 metrów sześciennych betonu.
Obecnie znajduje tam zatrudnienia 4300 pracowników z lokalnych gmin Musina i Blouberg
Za informacjami zamieszczonymi w Rapaport i Mining Review Africa , napisał Edmund Mrozowski.
Zdjęcie zewnętrzne: De Beers Group (twetter) Kopalnia Venetia
Zdjęcia wewnętrzne: Mining Review Africa. Wodne drzwi w kopalni Venetia