De Beers opóźnione.
W tym roku De Beers zacznie wydobywać diamenty pod ziemią w projekcie SA Venetia w RPA. Z tego powodu założył spółkę joint venture z firmą Endiama z Angoli.
Kopalnia Venetia została otwarta w 1992 roku i dostarcza 40 procent rocznej produkcji diamentów w kraju. Znajduje się w północnym Transwalu, 32 km na południe od rzeki Limpopo w prowincji Limpopo w północno-wschodnim zakątku Republiki Południowej Afryki.
Budowa projektu podziemnego rozpoczęła się w 2013 roku, a pierwsza produkcja była zaplanowana na 2021 rok. Wydobycie jest spóźnione o dwa lata. W kopalni Venetia zatrudnionych jest około 4365 osób, z czego 2571 to kontrahenci.
Rzecznik grupy, David Johnson, powiedział, że data pierwszej produkcji została zmieniona głównie ze względu na wpływ pandemii Covid-19 na siłę roboczą, ulewne deszcze i opóźnienia w łańcuchu dostaw.
Projekt ma na celu przeniesienie kopalni z eksploatacji odkrywkowej do podziemnej, wydłużając tym samym żywotność kopalni o 23 lata do 2046 roku. Trzeba będzie przerzucić 130 milionów ton rudy mając nadzieję znaleźć blisko 94 – 96 milionów karatów diamentów. Istniejący zakład przetwórczy będzie przerabiać około 4,5 miliona karatów rocznie.
De Beers podpisał w zeszłym roku dwa kontrakty inwestycyjne z rządem Angoli na poszukiwanie diamentów. Jeden w prowincjach Lunda Norte a drugi w Lunda Sul.
Za Rough&Polished i De Beers napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: De Beers. Venatia Main
Zdjęcie wewnętrzne: De Beers (Facebook)