Nowy minerał.
Naukowcy odkryli nowy minerał uwięziony w diamencie.
Davemaoite nie występuje w naturze, ponieważ nie może przetrwać bez wysokiego ciśnienia panującego we wnętrzu ziemi.
Inkluzje, są ważne nie tylko w badaniach nad kamieniami szlachetnymi, z których pochodzą, ale także w innych dyscyplinach naukowych. Jedno z ostatnich odkryć pokazuje, jak bardzo naukowcy polegają na tych niedoskonałościach.
Geochemicy University of Nevada w Las Vegas powiadomili ostatnio, że odkryli minerał nigdy nie obserwowany w naturze. Wszystko dzięki diamentowi.
Minerał – perowskit krzemianowo – wapniowy zwany davemaoitem, został znaleziony w diamencie który przeniósł się na powierzchnię Ziemi z głębokości co najmniej 410 mil. Gdzieś pomiędzy jądrem a płaszczem ziemi.
W teorii wiedziano, że minerał istnieje, ale nigdy wcześniej nie był obserwowany, ponieważ wiele minerałów z niższego płaszcza ziemi może istnieć tylko w środowisku wysokiego ciśnienia. Rozpadają się, zanim dotrą na powierzchnię.
Mineralog UNLV Oliver Tschauner, który bada tego typu diamenty, aby zobaczyć, czego mogą nas one nauczyć o wnętrzu Ziemi, opublikował w tym miesiącu artykuł. Ukazał się w miesięczniku Science. Wywnioskował w nim, że davemaoit uformował się między 410 a 560 mil pod powierzchnią Ziemi.
Niedawno odkryty okaz pojawił się w diamencie jako małe ciemne plamki.
Kiedy diament rozkruszono, minerał trwał około sekundy a potem…zamieniał się w szkło.
Diament został wydobyty z kopalni Orapa w Botswanie w latach 80. XX wieku. Okaz był pierwotnie częścią kolekcji minerałów California Institute of Technology, która nabyła go od handlarza diamentami w 1987 roku.
Davemaoite jest jednym z trzech głównych minerałów w dolnym płaszczu Ziemi i stanowi około 5-7 procent tamtejszego materiału. Co ważne, może zawierać trzy główne pierwiastki, które wpływają na produkcję ciepła w dolnym płaszczu Ziemi.
Międzynarodowe Stowarzyszenie Mineralogiczne (IMA) oficjalnie zatwierdziło davemaoit jako nowy naturalny minerał.
Został nazwany na cześć Ho-Kwanga „Dave” Mao, eksperymentalnego geofizyka, który stworzył wiele technik nadal używanych przez naukowców, takich jak Tschauner i jego koledzy.
Okaz badany przez UNLV znajduje się obecnie w kolekcji Muzeum Historii Naturalnej w Los Angeles.
Źródło informacji: National Jeweler
Zdjęcie wewnętrzne: Aaron Celestian, Muzeum Historii Naturalnej hrabstwa Los Angeles