Birmingham School of Jewellery.
Rozpoczynamy cykl artykułów poświęcony szkołom jubilerskim na świecie. Co pewien czas będziemy przedstawiali ich dorobek i historię.
Dzisiaj Birmingham School of Jewellery z Anglii.
Największa szkoła jubilerska w Europie. Jest częścią Birmingham City University a konkretnie, Wydziału Sztuki, Projektowania i Mediów.
Gdzieś w połowie XIX wieku handel biżuterią był uważany za bardzo lukratywny. W Birmingham, jubilerzy byli świetnie opłacanymi pracownikami. Zatrudnienie w handlu tym towarem skupiało największą grupę osób w mieście. Praktykowanie w zawodzie nie wymagało żadnych kwalifikacji, ale co raz częściej i śmielej myślano o utworzeniu i rozwijaniu studiów dla branży. W takich okolicznościach rozpoczęła się historia szkoły.
1889-04 listopada
Birmingham Jewelers and Silversmiths Association – obecnie Brytyjskie Stowarzyszenie Jubilerów – spotkało się w biurze Assay z przedstawicielami firm produkujących biżuterię i srebra. Dyskutowano o utworzeniu szkoły dla tego rzemiosła z powodu sukcesu zajęć pilotażowych prowadzonych w Ellen Street Board School, do której zapisało się 160 chłopców. Uzgodniono, że nowa szkoła będzie w stanie przyjąć 460 uczniów. Zajęcia rzemieślnicze były przewidziane głównie dla chłopców w wieku 12 lat i starszych. Zastanawiano się nad oddzielnymi kursami dla kobiet.
1890 – 18 września
Szkoła Jubilerska została otwarta w budynku fabrycznym przy ulicy Vittoria 84, zainaugurowana przez burmistrza Birmingham, Aldermana Claytona. Rozwój był możliwy dzięki architektom Martin & Chamberlain, którzy przekształcili fabrykę złotniczą w odpowiednią infrastrukturę dla szkoły jubilerskiej.
1901 Status szkoły zmienił się z „Branch School” na „Independent School of Art” pod nazwą „The Vittoria Street School for Jewelers and Silvermiths”.
1906 Architekci Cossins, Peacock i Bewley zaprojektowali trzecią kondygnację, która zostanie dobudowana do budynku przy ulicy Vittoria.
1911 Cossins, Peacock i Bewley zaprojektowali czerwoną cegłę z niebieskimi dodatkami i dodali ją od południa budynku. Ponadto szkole zlecono wykonanie beczek ze srebra, emalii, złota, masy perłowej i żelaza dla burmistrza Birmingham i posła Jesse Collingsa.
1922 Szkole zlecono wykonanie srebrno-złotej trumny na prezent ślubny Księżniczki Królewskiej. Przedstawiono na niej sowę, jelenia, detal liści, cztery stopy i pokrywę na zawiasach. Na trumnie widniały następujące słowa: „Przedstawione przez obywateli Birmingham Jej Wysokości Księżnej Marii – z okazji jej ślubu z wicehrabią Lascelles DSO, 28 lutego 22”.
1935 Szkoła otrzymała zlecenie Rady Miasta Birmingham na wykonanie filiżanki i przykrywki z okazji srebrnego jubileuszu króla Jerzego V. Wykonana ze srebra, złota, pereł i emalii, była opatrzona królewskim znakiem „GR” i złotym jubileuszowym medalionem z herbem Birmingham.
1939 Na początku II wojny światowej Szkoła została ewakuowana do Tewkesbury.
1948 Pochodnia (na zdjęciu) na XIV Olimpiadę, która odbyła się w Londynie, została zamówiona przez Goldsmiths Hall. Został zaprojektowany przez Ralpha Laversa. Napis na niej brzmi: „Ta pochodnia została zamówiona i wykonana dla Czcigodnej Kompanii Złotników z okazji XIV Olimpiady, która odbyła się w Londynie w 1948 r.”. Pochodnia była wystawiana na Festiwalu w Wielkiej Brytanii w 1951 roku.
1951 Do Szkoły Biżuterii przeniesiono wydział biżuterii i złotnictwa Wyższej Szkoły Sztuki i Rzemiosła. Obie szkoły połączyły się, aby stać się jedną szkołą w ramach Kolegium. Vittoria Street kładła nacisk na umiejętności rzemieślnicze, podczas gdy kampus przy Margaret Street koncentrował się na projektowaniu.
1964 Po raz pierwszy tytan został użyty do zaprojektowania biżuterii zgodnie z sugestią badacza z Imperial Metal Industries (IMI) dla dyrektora School of Jewellery Geralda Whilesa.
1982 Jeden z najdroższych klejnotów na świecie został zaprojektowany przez Ba (Hons) Jewellery and Silvermithing absolwent Mark Walker, podczas gdy Indie otrzymywały roczne stypendium. Klejnotem była korona bożka w hinduskiej świątyni Tirupati.
1988 Uznając wyjątkową rolę, jaką odegrała w rozwoju przemysłu jubilerskiego w Birmingham, Szkoła została przywrócona jako oddzielny wydział College.
1990 Szkoła obchodziła 100-lecie istnienia. Z tej okazji przez cztery miesiące w Muzeum i Galerii Sztuki w Birmingham odbywała się duża wystawa „Pięknie nauczone, drobno kute”. Wystawa zawierała ponad czterysta eksponatów, a książę Walii napisał przedmowę do jej katalogu: Pierwotne cele Szkoły są dziś równie aktualne, jak sto lat temu. Szkoła nadal uczy tradycyjnych umiejętności rzemieślniczych, ale także uczy teraz uczniów o postępach technologicznych, które pomogą im w wykonywaniu ich pracy. Ogromnie pochwalam dalekowzroczność Szkoły w uznaniu, że musi ona dostosować się do zmieniającego się świata, aby przyciągnąć nowych projektantów i producentów biżuterii, którzy będą utrzymywać i rozwijać Birmingham, a nawet Wielką Brytanię, jako główne centrum doskonałości w biżuterii.
1992 Po nabyciu sąsiedniej nieruchomości do rozbudowy z 1911 r., Uniwersytet dalej się rozbudowywał, remontując starsze budynki. 70-74 Vittoria Street została zburzona i zastąpiona nowym budynkiem. Kolejna południowa rozbudowa została oddana do użytku i zbudowana w latach 1992-1993.
1997 Centrum Innowacji Przemysłu Jubilerskiego (JIIC) zostało utworzone w celu wspierania przemysłu jubilerskiego i złotnictwa oraz prowadzenia badań. Jej holistyczne podejście „od koncepcji do prototypu” i powiązania z przemysłem oraz z przedsiębiorstwami, stowarzyszeniami, uniwersytetami i instytutami badawczymi przyczyniły się do jej międzynarodowego statusu.
1998 Student studiów magisterskich Anongkarat Unyawong wygrał konkurs na projekt trofeum dla autora zwycięskiej piosenki konkursu Eurowizji, który odbył się w Birmingham w tym samym roku.
2006 Szkoła została włączona do Partnerstwa Regeneracja Dzielnicy Jubilerskiej. Ówczesny minister społeczności, poseł David Miliband, był świadkiem podpisania statutu, którego celem była ochrona wyjątkowego charakteru warsztatów na tym obszarze.
2010 Jonathan Olliffe, absolwent Birmingham School of Jewellery z tytułem licencjata i magistra, wygrał konkurs zorganizowany przez Royal Mint na upamiętnienie Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Londynie w 2012 roku. Jego dwie monety 50-co pensowe wybrano spośród 30 tysięcy zgłoszeń. Widnieje na nich olimpijski pływak i gimnastyczka.
2011 Najdroższe buty świata powstały w Centrum Innowacji Przemysłu Jubilerskiego. Eternal Borgezie Diamond Stiletto kosztował oszałamiające 100 000 funtów za parę i był inkrustowany 2200 diamentami o łącznej wadze 30 karatów.
Szkoła uruchomiła nowy kurs z horologii, uważany za pierwszy stopień „zegarmistrzostwa” na świecie. Naukowcy ze Szkoły przyciągnęli uwagę całego świata swoją pracą nad Cheapside Hoard, zbiorem cennych artefaktów i klejnotów sprzed ponad czterystu lat. Dzięki pomocy przy skanowaniu laserowym i drukowaniu 3D badacze Ann-Marie Carey i Keith Adcock byli w stanie wyprodukować repliki skarbu i ujawnić niektóre procesy tworzenia artefaktów. Wiele replik zostało wystawionych w Museum of London, które zyskało międzynarodowy rozgłos w różnych mediach, takich jak Fox News i Australia’s Telegraph.
2014 Jego Królewska Wysokość Książę Walii i Księżna Kornwalii zwiedzili szkołę w ramach wizyty w Dzielnicy Jubilerskiej. Ich wizyta została upamiętniona w limitowanej edycji srebrnych piór wiecznych, zaprojektowanych przez absolwenta i wielokrotnie nagradzanego rzemieślnika i złotnika Jacka Row.
W 2015 roku Szkoła Biżuterii obchodziła 125-lecie istnienia.
Źródło informacji: strona internetowa Birmingham School of Jewellery.
Zdjęcie wewnętrzne ze strony internetowej Birmingham School of Jewellery.