Kolorów zachwycenie.
Ostatnie badania wskazują na to, że nadszedł czas na kolorowe kamienie szlachetne.
W badaniu przeprowadzonym przez MVI Marketing, zarówno wśród konsumentów, jak i branży, zapotrzebowanie na kolor jest wysokie i rośnie, a szafir jest szczególnie interesujący dla obu grup. Fura Gems sponsorowało ankietę, ale ankietowanym powiedziano, że istnieje tylko „grupa wydobywająca kolorowe kamienie szlachetne, która chciałaby lepiej poznać cenne kamienie szlachetne na rynku amerykańskim”.
MVI przeprowadziło ankietę jesienią 2020 r., Otrzymując odpowiedzi od 1011 konsumentów. Wszyscy respondenci mieszkali w Stanach Zjednoczonych. Przeważały kobiety (59 %procent 42 mężczyzn). Respondenci w wieku od 18 do 65 lat i wydali co najmniej 200 dolarów na biżuterię w ciągu ostatnich trzech lat. MVI przeprowadziło również część handlową, przeprowadzając wywiady z ponad 100 amerykańskimi sprzedawcami i producentami za pomocą ankiet online i wywiadów indywidualnych.
Według MVI, 93 procent konsumentów stwierdziło, że uwielbiają lub lubią wszystkie kolorowe kamienie, ale nadal istnieje ich wyraźny faworyt – szafir. Czterdzieści sześć procent wszystkich ankietowanych konsumentów stwierdziło, że kupiło w przeszłości szafiry, następnie rubiny i szmaragdy (po 41 procent), a następnie ametyst (35 procent). Ponadto 40 procent konsumentów w wieku od 23 do 40 lat wybrało szafir jako swój ulubiony kamień szlachetny, a tuż za nim rubin i szmaragd, a połowa z nich kupiła już wcześniej biżuterię szafirową. Na pytanie o preferowany odcień niebieskiego szafiru 46% wybrało najciemniejszy odcień, jaki pokazano, a następnie średni niebieski – 40% i jasnoniebieski – 14%. Konsumenci interesowali się także szafirami w innych kolorach. Kiedy pokazano szafiry (wielokolorowe), 78 procent ankietowanych stwierdziło, że je kocha lub lubi, chociaż niewielu w branży je nosi (18 procent detalistów i 15 procent dostawców).
Konsumenci wyrazili również zainteresowanie czarnymi szafirami – 70 procent konsumentów twierdziło, że je kocha lub lubi – oraz fantazyjnymi szafirami, które im pokazano (w gamie żółtych, zielonych i niebieskawych zieleni) – przy czym 68 procent kupujących mówi to samo.
MVI zapytał również o preferencje dotyczące koloru rubinów i istniał wyraźny rozdźwięk między tym, czego chcą konsumenci, a tym, co preferuje handel. W przypadku rubinów o ciemnym, średnim i jasnym kolorze prawie połowa konsumentów (46%) wybrała najciemniejszy, 37% średni, a pozostali (17%) jasny. Spośród członków branży 69% producentów i 88% detalistów wskazało, że preferuje materiał o średnim kolorze, przy czym znacznie mniej wybiera rubin o najciemniejszym kolorze (odpowiednio 31% i 12%), a żaden nie wybiera jasnego. Producenci zauważyli w swoich opiniach, że ciemny materiał był trudniejszy do znalezienia i droższy w pozyskaniu.
Zapytani o preferencje dotyczące metali, konsumenci wybrali białe złoto jako najlepszy wybór zarówno do szafirów, jak i rubinów, a zaraz za nimi platynę i żółte złoto. W obu przypadkach wybrali owalne kształty zamiast okrągłych.
38% stwierdziło, że jest „wysoce prawdopodobne”, że albo oni, albo ich partnerka wybiorą szafir na pierścionek zaręczynowy lub obrączkę. Nie jest to zaskoczeniem, ponieważ szafir od jakiegoś czasu robi postępy w biżuterii ślubnej, zarówno jako kamień akcentujący, jak i centralny.
Aktualne dane pokazują, że sprzedawcy detaliczni zwiększyli liczbę opcji biżuterii z kolorowych kamieni szlachetnych dla nowożeńców do 15 procent. W międzyczasie, zapytanych o pewne obawy społeczne, 42 procent konsumentów stwierdziło, że pochodzenie kolorowych kamieni jest „bardzo ważne”, a 37 procent stwierdziło, że jest „dość ważne”. Czterdzieści dziewięć procent stwierdziło również, że bardzo ważne jest dla nich, aby wiedzieć, jak traktowani są pracownicy kopalni lub szlifierni, podczas gdy 33 procent stwierdziło, że jest to dość ważne.
Według MVI szafir jest zdecydowanie największym źródłem przychodów zarówno dla sprzedawców detalicznych, jak i producentów, dochodzi do tego szmaragd i rubin, a niebieski szafir, co nie jest zaskakujące, jest najczęściej sprzedawanym kolorem.
Członkowie branżowi, którzy wzięli udział w badaniu, zostali również zapytani o ich sprzedaż w latach 2018-2019 oraz o to, co przewidują na przyszłość. 86% procent producentów i 54 procent sprzedawców detalicznych twierdzi, że sprzedaż szafiru wzrosła w tym okresie. 14 procent producentów i 46 procent sprzedawców twierdzi, że są mniej więcej takie same. Osiemdziesiąt pięć procent producentów stwierdziło, że sprzedaż rubinu wzrosła lub pozostała taka sama w tym okresie; to samo dotyczyło 92 procent detalistów. Sprzedaż szmaragdów wzrosła lub utrzymała się u 86 procent producentów i 83 procent detalistów.
Dla 92 procent producentów i 75 procent sprzedawców detalicznych marże są lepsze dla kolorowych kamieni niż diamentów: kolorowe kamienie generalnie przynoszą marże w wysokości 40 procent dla producentów i 65 procent dla sprzedawców detalicznych, podali ankietowani. Dla jednej trzeciej producentów i projektantów najdroższa cena za karat wynosi poniżej 100 USD w przypadku sprzedaży hurtowej, a dla ponad połowy sprzedawców detalicznych, z których większość była niezależnymi, najkorzystniejsza cena za karat wynosi od 800 do 2000 USD dla konsumentów. MVI zapytało również członków branży, czy kraj pochodzenia jest dla nich ważny, jak wskazali konsumenci. Większość twierdziła, że bardziej interesuje ich wartość kamienia niż kraj, z którego pochodzi.
MVI zapytał również o bariery w sprzedaży kolorowych kamieni.
Spośród sprzedawców detalicznych, którzy wzięli w nim udział, około połowa (47 procent) stwierdziła, że nie ma barier – „dobrze sobie radzą” ze sprzedażą koloru. W międzyczasie około jedna trzecia stwierdziła, że klienci nie proszą o kolorowe kamienie szlachetne, a 25 procent stwierdziło, że ich nie reklamują ani nie promują. Kolejne 16 procent stwierdziło, że ich sprzedawcy „nie lubią lub nie wiedzą, jak” sprzedawać kolory, a pozostałe 6 procent stwierdziło, że ceny są zbyt wysokie. Jeśli chodzi o producentów, najwyższy odsetek – 45% – powiedział, że detaliści nie wiedzą, jak sprzedawać kolor, a 27% stwierdziło, że (producent) nie reklamuje ani nie promuje ich wystarczająco, a kolejne 27% twierdzi, że nie oferują klientom wsparcia we współpracy. Ostatnie 18 procent zostało podzielone po równo – 9 procent stwierdziło, że ceny są zbyt wysokie, a 9 procent stwierdziło, że klienci (czyli sprzedawcy) o nie nie proszą.
Stwierdzono również, że istnieje duże zainteresowanie konsumentów kolorowymi kamieniami.
Źródło informacji: National Jeweler