Sztuka w biżuterii.
Bardzo rzadko nadarza się okazja do spotkania wybitnych nazwisk i artystów raczej nie łączonych, na co dzień, z biżuterią. Sposobność miała miejsce na aukcji w Nowym Jorku w pierwszym tygodniu czerwca.
Broszka, ÉTOILE DE MER, czyli Rozgwiazda. Datowana na 1950 rok. Zaprojektowana przez Salvadora Dali. Stworzona z hodowanych pereł, diamentów, rubinów i szmaragdów (patrz zdjęcie powyżej) zamocowanych w platynie i żółtym złocie. To nie wszystko, bo są jeszcze dwa dodatki. Dwa motyle. Jeden z zielono-niebieskimi , brązowymi, żółtymi i pomarańczowymi diamentami. Drugi z szafirami i szmaragdami. Uzyskała najwyższą cenę, jak kiedykolwiek padła na aukcji za biżuterię tego hiszpańskiego surrealisty. Dolna, szacowana cena sprzedaży oscylowała około miliona dolarów. Kwota za która została sprzedana, to 982 tysiące dolarów. Ponad 4 miliony złotych.
Właścicielką była Rebeka Harkness: mecenas sztuki, filantropka i ekonomistka. Jej dziedzictwo żyje dzięki fundacji The Harkness Foundation, która nadal wspiera i dotuje artystów. Przyjaźń z Dalim rozpoczęła się we wczesnych latach sześćdziesiątych.
W 1949 roku Dali podpisał kontrakt z producentem biżuterii Alemany & Company, aby urzeczywistnić swoje biżuteryjne projekty. Inspiracją były przedmioty codziennego użytku, zwierzęta, części anatomiczne oraz postacie religijne. Jego błyskotliwość polegała na umiejętności przekształcania swoich koncepcji w, nadające się do noszenia, dzieła sztuki.
Innym opisywanym dziełem Salvadore Dali, w kategorii biżuterii jest złoty kielich- Chalice of Life (dolne zdjęcie). Pięknie zdobione naczynie z pnączami winorośli, liśćmi i wysadzanymi klejnotami motylami, podobnymi do tych w sprzedanej broszce.
Z Domu Aukcyjnego Christie’s (i nie tylko) napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Pixabay
Zdjęcie wewnętrzne pierwsze: Christie’s
Zdjęcie wewnętrzne drugie: salvador-dali.org. Chalice of Life