Analityk branży Edahn Golan.
Edahn Golan, właściciel Edahn Golan Diamond Research and Data jest analitykiem branży diamentowej. Ma dwudziestoletnie doświadczenie w tej dziedzinie. Specjalizuje się w szerokim zakresie tematów związanych z tą branżą. Jego analizy obejmują ruchy cen surowych diamentów, zachowanie konsumentów biżuterii, sposób funkcjonowania rynku diamentów, ekonomikę produkcji oraz rosnący wpływ na branżę, diamentów hodowanych w laboratoriach.
Analityk udzielił wywiadu Rough&Polished.
Zawarł w nim kilka interesujących kwestii dotyczących rynku diamentów.
Poniżej część pierwsza wywiadu.
Jaka jest obecna sytuacja na rynku surowca diamentowego?
Rynek przechodzi obecnie typowe cykliczne spowolnienie. Producenci są selektywni w swoich zakupach. Jak zwykle o tej porze roku skupiają się głównie na zaspokojeniu zapotrzebowania napływającego z centrów konsumenckich, w których sprzedaż biżuterii osiąga swój roczny szczyt. Po zakończeniu okresu świątecznego ocenią popyt i zdecydują, co robić dalej.
Co powoduje spadek cen surowca diamentowego?
Głównie spadek popytu na szlifowane diamenty.
W ostatnich latach średni sektor przemysłu diamentowego stał się bardziej wydajny w zarządzaniu zapasami i finansami. Dzisiejsze czasy są bardziej skoncentrowane na kupowaniu potrzebnych surowych diamentów, szlifowaniu tego, na co, jak się spodziewa, będzie popyt. Rzadko dostarcza towary na notatkę ( na gębę), trzyma ceny szlifowanych kamieni bardzo rzadko je obniżając.
To niezwykły proces, napędzany chęcią ograniczenia wydatków. Pieniądz przestał być tani, i trzeba było redukować zapasy. Jest też coraz większy niepokój o globalną gospodarkę. Jedną z najbardziej intrygujących części tego zjawiska jest rosnące zrozumienie potrzeby poznania prawdziwych wymagań rynku. Z tej perspektywy ceny surowca diamentowego nie tyle słabną, ile są dostosowywane do realiów rynkowych i realnych zakupów konsumenckich.
Pana prognoza co do cen diamentów w pierwszej połowie 2023 roku?
W 2021 roku ceny i popyt były wyjątkowo wysokie, co przeciągnęło się do 2022 roku. W drugiej połowie 2022 roku nastąpił spadek na rynku konsumenckim. Poziom popytu w grudniu będzie dyktował ceny w pierwszych miesiącach 2023 roku.
Biorąc to pod uwagę obecne trendy rynkowe obserwowane przez sprzedawców detalicznych na całym rynku, można spodziewać się spadku cen diamentów oszlifowanych, zwłaszcza jeśli ceny surowca diamentowego będą nadal spadać.
Co spowoduje wzrost/spadek cen w pierwszej połowie 2023 roku?
Popyt. Jesteśmy na rynku napędzanym popytem i nie identyfikuję, co zmieni się w najbliższym czasie.
Koniec części pierwszej.
Za Rough&Polished przetłumaczył Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Wikipedia
Zdjęcie wewnętrzne: Edahn Golan Diamond Research and Data