Natural Color Diamond Association.
Migawka z Natural Color Diamond.
Na łamach Natural Color Diamond Association ukazał się raport na temat obecnego stanu międzynarodowego rynku diamentów. Autorem jest Robert Bouquet. Ma ponad 25-letnie doświadczenie w branży diamentowej pracując w firmach wydobywczych i poszukiwawczych, w firmach marketingowych oraz jako konsultant. Obecnie mieszka w Antwerpii i dzieli się swoimi spostrzeżeniami w ramach projektu Natural Color Diamond.
To co najważniejsze.
W artykule prezentujemy najważniejsze fragmenty ze wskazaniem kluczowych, obecnie, zjawisk (październik) w branży.
Warto na wstępie wiedzieć, że od stycznia ceny szlifowanych diamentów wzrosły średnio o 7,7 procent, z powodu rosnących cen surowych diamentów. Ten trend jest bardzo wyraźny.
Jakie są zatem kluczowe zjawiska w branży diamentowej?
Konsolidacja branży wydobywczej.
Jest tak mało projektów wydobywczych, że logika podpowiada, iż nastąpi konsolidacja (w jakiejś formie) przynosząca korzyści ze zdobytej w ten sposób „skali” i synergię operacyjną dla tych dużych, zbiorowych projektów diamentowych.
Ożywienie starych projektów wydobywczych.
To już się dzieje ( vide Ellendale). Rosną ceny surowca i popyt a na horyzoncie jeszcze mniej nowych kopalń.
Wzrastające znaczenie Angoli.
Angola ma wciąż wiele niewykorzystanych zasobów. Zwiększą się inwestycje zagraniczne, polepszy się przejrzystość i bezpieczeństwo posiadania, ulepszone zostaną kanały sprzedaży i marketingu. Jeśli to połączymy z rosnącym rynkiem diamentów – wszystko dobrze wróży temu narodowi. Wzrośnie znaczenie tego afrykańskiego państwa pod względem podaży surowca.
Spadek światowej produkcji.
Niezaprzeczalny fakt! Świat ma 2 miliardy karatów znanych zasobów. Na jak długo to wystarczy przy obecnym poziomie produkcji?
Integracja upstream.
W dzisiejszych czasach staje się coraz bardziej powszechna. Widać jak podmioty działające na niższym szczeblu, na różnych etapach ciągu dostawczego i wytwórczego, zabezpieczają swój dostęp do surowca poprzez nowe kontrakty. Firmy wydobywcze korzystają z większej przejrzystości i uzyskują dodatkowe korzyści, dzięki dzieleniu się potencjalnym wzrostem wartości kamienia po oszlifowaniu i sprzedaży.
W diamentach fantazyjnych.
Przewagę mają silni gracze. Dominują w dostępie do kamieni. Są samodzielni i odcinają się od tradycyjnych graczy marketingowych.
Rosnące znaczenie proweniencji (pochodzenia) nowych kamieni w porównaniu ze starymi diamentami.
Co dzieje się ze starszymi diamentami, których pochodzenia nie można udowodnić? Istnieje wiele diamentów (w rzeczywistości wiele milionów) sprzed lat bez określonej proweniencji, w tym wiele niezwykle znanych kamieni. Trzeba się zastanowić, jak wartościować różnicę między takimi kamieniami. Promować nowe kamienie ze szkodą dla „starych” diamentów? Kwestia, którą należy rozważyć.
Zastosowanie nowych technologii.
Wykorzystanie nowych technologii, takich jak magazynowanie węgla w kimberlicie ( pomysł z w Rosji), blockchainy, automatyczne szlifowanie, diamenty tworzone w laboratoriach – to dzieje się wszędzie!
Zebrał Edmund Mrozowski
Źródło informacji: Jeweller Magazine i strona internetowa Natural Color Diamond Association
Zdjęcie wewnętrzne ze strony internetowej Jeweller Magazine