Mówi szefowa FCRF.
Wstęp.
Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen kolorowych diamentów jest to, że z roku na rok wydobywa się ich mniej.
To generalne stwierdzenie jakie płynie z wywiadu jakiego udzieliła magazynowi Rough&Polished, Miri Chen, dyrektor generalny Fancy Color Research Fundation (FCRF).
Miri kieruje fundacją, wyznacza jej wizję rozwoju i strategię oraz dostarcza swoim członkom innowacyjne rozwiązania. Ma duże doświadczenie w pracy na rzecz organizacji charytatywnych w Izraelu i na całym świecie.
FCRF jest partnerem dla Fundacji Make-A-Wish, która spełnia marzenia przewlekle chorych dzieci. Jak wyjaśnia Pani Miri Chen: Diamenty są cenne, ale nic nie jest bardziej wartościowe niż zrobienie czegoś dla kogoś innego.
Poniżej, w dwóch częściach, wybrane fragmenty z wywiadu jakiego udzieliła magazynowi Rough&Polished, Miri Chen w którym mówi o FCRF, kolorowych diamentach i ich przyszłości.
Dzisiaj część pierwsza.
Co zmieniło się w FCRF w ciągu ostatnich kilku lat?
FCRF wspieranie wszystkich, którzy pracują z fantazyjnymi kolorowymi diamentami – niezależnie od tego, czy są to sprzedawcy detaliczni, hurtownicy czy górnicy.
W ciągu ostatnich kilku lat FCRF nadal uważnie śledziło to co dzieje się na rynku fantazyjnych kolorowych diamentów. Dziesiątki liderów branży na całym świecie dostarczają nam dane, które wpływają na obiektywne wyceny.
Modne inwestycje przychodzą i odchodzą a fantazyjne kolorowe diamenty są solidną klasą aktywów, która jest stabilna i nadaje się do noszenia. Działalność fundacji i publikowane materiały wzmacniają wiedzę o tej klasie aktywów.
Jak przedstawia się obecnie popyt na kolorowe diamenty w porównaniu z bezbarwnymi ?
Popyt na fantazyjne kolorowe diamenty rośnie. Głównym czynnikiem wpływającym na wzrost cen jest to, że każdego roku wykopuje się mniej diamentów, co zwiększa na nie popyt.
Rynek diamentów fantazyjnych utrzymuje się w ostatnich latach na stabilnym poziomie w porównaniu z diamentami bezbarwnymi, które mają tendencję do bardziej ekstremalnych cykli popytu.
Który rynek, Twoim zdaniem, konsumuje w tej chwili najwięcej naturalnych, kolorowych diamentów?
Nie zawsze jesteśmy w stanie wskazać konkretny rynek konsumencki a to ze względu na częste podróże wielu osób po świecie. Rynek azjatycki nadal wykazuje stałe zainteresowanie fantazyjnymi kolorowymi diamentami, jednak pandemia spowodowała pewne zafalowania na tym rynku
Rynek amerykański zdecydowanie przoduje pod względem popytu, a na drugim miejscu znajduje się Europa. Gdy Chiny przejdą przez obecną blokadę, spodziewamy się, że duża część rynku będzie skłaniać się ku tej części świata.
Powiedz parę słów o historii kolorowych diamentów.
Kolorowe diamenty przez lata były symbolem wysokiego statusu w wielu krajach. Indie, Australia i RPA są znanymi źródłami fantazyjnych kolorowych diamentów, inne pochodzą z kopalni w Indonezji, Wenezueli, Brazylii. W VI wieku w Indiach różne kasty mogły posiadać i nosić określone kolory diamentów.
Przykładem słynnego kolorowego diamentu jest The Hope. Fancy Dark-Grayish Blue, słynący z rzadkiego koloru, ciemnoniebieskiego szafiru.
Królowie z XVIII i XIX wieku są przedstawieni w diamentach nadziei, w tym Ludwik XV i królowa Maria Luiza, żona Karola IV.
Bardziej współczesnym przykładem jest The Williamson Diamond, A Fancy Pink, noszony przez królową Elżbietę II podczas jej koronacji w 1953 roku.
Cdn.
Za Rough & Polished – Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: FCRF – Facebook
Zdjęcie wewnętrzne: FCRF- Facebook. Tylko 18% wszystkich wydobytych diamentów jest uważanych za klejnoty. Jedynie bardzo mały procent z nich to fantazyjne kolorowe diamenty.