Kunming Diamonds bije rekordy.
Epopeja dobiegła końca, bo 27 listopada miał miejsce ostatni i ostateczny przetarg na diamenty Rio Tinto. Obejmował rzadką kolekcję niebieskich i fioletowych diamentów (kilka kamieni z tej kolekcji na zdjęciu powyżej). Wygrał Kumning Diamonds, wyspecjalizowany dostawca kolorowych diamentów z Hongkongu.
Kupił całą, składająca się z 41 kamieni, kolekcję kamieni z Argyle. W sumie 24,88 karatów – która została nazwana Once in a Blue Moon Tender.
Kopalnia Argyle w regionie East Kimberley w Australii Zachodniej była najbardziej znana z produkcji różowych diamentów, jednak od czasu do czasu odkrywano tam małe niebieskie i fioletowe diamenty.
Po przetargu, w komunikacie medialnym Rio Tinto można przeczytać, że po zamknięciu Argyle jest bardzo mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek pojawiła się kolejna zbiorowa oferta kultowych klejnotów, w tej przestrzeni kolorów, z jednej kopalni.
Kunming Diamonds, jest członkiem założycielem Indyjskiego Stowarzyszenia Diamentów w Hongkongu, honorowym członkiem Stowarzyszenia Naturalnych Diamentów Kolorowych (NCDIA) oraz członkiem Fundacji Fancy Color Research Foundation (FCRF).
W tym samym czasie zakończył się przetarg 70 rzadkich, różowych i czerwonych kamieni. Kolekcja zatytułowana The Journey Beyond, to historyczna kolekcja składająca się z kamieni wydobytych w ostatnim roku działalności kopalni Argyle.
Według oświadczenia Rio Tinto, przetarg przyniósł… rekordowy wynik cenowym w odniesieniu do poszczególnych diamentów i całej kolekcji. Diamenty były przedmiotem zaciekłej rywalizacji na całym świecie w serii wirtualnych i bezpośrednich pokazów.
W ostatecznej rozgrywce wzięło udział 19 oferentów z dziewięciu krajów.
Australijski jubiler, John Calleija, wygrał Lot numer 1 (zdjęcie powyżej), Argyle Eclipse. Masa 3,47 karatów – fantazyjny, intensywnie różowy, diament. Był także zwycięskim oferentem partii numer 5 – Argyle Bohème. Masa 1,01 karatów – fantazyjny czerwony diament (zdjęcie poniżej).
Trzy inne diamenty z kolekcji- Argyle Stella (Lot nr 2) i Argyle Solaris (Lot nr 4), zakupili udziałowcy z Singapuru. Argyle Lumiere, natomiast (Lot nr 3), trafił do USA.
Nie podano żadnych konkretnych cen sprzedanych diamentów a całą drogę przetargu śledziliśmy na łamach naszego magazynu od samego początku.
Źródło informacji: Jewellery Magazine i strona internetowa Rio Tinto
Zdjęcie wewnętrzne ze strony internetowei Rio Tinto i przedstawia kopalnię Argyle.
Zdjęcia wewnętrzne ze strony internetowej Rio Tinto i Tweetera