Z biegiem lat w biżuterii.
Z biegiem lat kolczyki ewoluowały i stały się integralną częścią branży modowej oraz ulubioną biżuterią wielu kobiet. Dzięki wszechstronnemu wyglądowi zajmują ważne miejsce na rynku.
Mają długą historię sięgająca około 7000 lat. Nosili je zarówno mężczyźni jak i kobiety.
W bardzo wczesnych czasach.
W 2600 roku przed naszą erą większość kolczyków wykonywano z takich materiałów jak złoto, karneol i lapis.
W Azji mężczyźni nosili kolczyki częściej niż kobiety, a ludzie z wyższych klas traktowali je jako symbol bogactwa i władzy.
W cywilizacji minojskiej były robione z metali takich jak złoto, srebro i brąz. W cywilizacji Morza Egejskiego były bardzo chętnie noszone przez mężczyzn.
W starożytnym Rzymie kolczyki nosili niewolnicy, a w starożytnej Grecji prostytutki. Później nosiły je zamożne kobiety, najczęściej z perłami, topazem, granatem i szafirem.
W XVI wieku stały się modną biżuterią w Anglii. Były noszone tylko przez kobiety i uważane za damską biżuterię. Ponownie w 1900 roku ta wspaniała biżuteria przyciągnęła mężczyzn.
W starożytnych Indiach kolczyki nosili królowie i królowe oraz inne ważne osoby. Nawet istnieje słynna literatura im poświęcona. Z tego możemy wnioskować, jak ważne miały one znaczenie.
Wiek XIII.
W XIII wieku Kościół katolicki zakazał przekłuwania uszu. Uważał ten zabieg za obrazę boga i grzech. Tylko złodzieje i piraci nosili wtedy kolczyki.
W rodzinie nosi je jedyne męskie dziecko lub dziecko, które urodziło się po śmierci innego dziecka. Oznaczało to, że to dziecko powinno być chronione i nie wolno mu brać udziału w wojnie.
W XX wieku stały się bardzo popularne klipsy.
Inne wzory.
Kolczyki sztyfty. Te klasyczne, były znane od 1920 roku. W tamtych czasach ludzie wierzyli, że noszenie kolczyków chroni ich aurę. Popularne i ponad czasowe były te z diamentami.
Kolczyki żyrandolowe. Pochodzą z Indii i kilku innych krajów Bliskiego Wschodu a rozprzestrzeniły się na cały świat w epoce brytyjskiego kolonializmu w Indiach. Król Jerzy podarował takie swojej żonie i córce. Najpopularniejsze były diamentowe kolczyki żyrandolowe.
W okresie renesansu wśród kobiet popularnością cieszyły się takie z brylantami i żółtego złota.
W dzisiejszych czasach popularne stają się diamentowe i szmaragdowe kolczyki, które są używane od co najmniej 500 lat. Ludzie wierzyli na przykład, że szmaragd leczy malarię i cholerę. Każdy kolczyk ma swoją unikalną historię.
Źródło informacji: TJM
Zdjęcia: Alan Kurc