Starium. Niebiański połysk.
Nowość.
Nowy stop metalu stworzony przez mistrza jubilerskiego Hugh Gillbanksa (na zdjęciu powyżej) z Nowej Zelandii, jest od teraz dostępny dla przemysłu jubilerskiego.
Starium.
Stop nazwany Starium, ze względu na swój niebiański połysk, ma taki sam kolor co rod i jest równie odporny na matowienie i korozję. To metal wysokotemperaturowy który bardzo dobrze się lutuje.
Zachwyt.
Jak twierdzi Pan Gillbanks: Jubilerzy będą zachwyceni tym, co robi, jak go można używać i co można z nim zrobić. Pięknie się go piłuje, zgina i ustawia. Na początku można odnieść wrażenie, że jest zbyt miękkiego, ale w rzeczywistości jest twardszy niż inne metale.
Wynalazca.
Twórca stopu spędził 45 lat w branży jubilerskiej a pracę nad stopem rozpoczął ponad 10 lat temu. Teraz doprowadził go do standardów branżowych.
Przyjaciele i rodzina noszą biżuterię wykonaną ze Starium od lat i to jest fantastyczne. Inne metale często zużywają się w ciągu 10 lat, ale Starium wcale się nie zużywa – powiedział Gillbanks.
Początki.
Początki były dość niezwykle. Ponad dziesięć lat temu Kotina Ma, przyjaciel Gillbanksa (obecnie partner biznesowy), poprosił go o stworzenie metalowych koralików z meteorytu.
Gillbanks tak to wspomina:
Zrobiłem dla Kotiny i jego klientów dużo biżuterii. Używałem różnych kamieni szlachetnych. Któregoś dnia zapytał mnie, czy potrafię zrobić koraliki z meteorytu? Odpowiedziałem, że nie, i że nikt nie potrafi! Zamiast tego zasugerowałem, żeby stworzyć nowy metal szlachetny….
Badania.
W 2010 roku prototyp przechodzi gruntowną ocenę na Uniwersytecie Canterbury w Christchurch w Nowej Zelandii, a ta wypada bardzo dobrze. Stop został opatentowany zarówno w Nowej Zelandii, jak i Australii. Dalsze prace nad nim były niemożliwe z powodu trzęsienia ziemi w Christchurch w 2011 roku. Kataklizm zniszczył wszystkie próbki.
Teraz.
Późniejsze prace bardzo się przedłużały. Obecnie Starium jest gotowe do wyjścia na rynek. Gillbanks ma siedzibę w Queensland. Współpracuje z australijską odlewnią, aby produkować Starium na dużą skalę dla przemysłu jubilerskiego.
Źródło informacji: Jeweller Magazine i facebook STARIUM
Zdjęcia ze strony STARIUM na Facebooku przedstawiają Pana Gillbanksa i pierścionek zrobiony z tego nowego metalu