Wielbicieli przybywa.
Firma marketingowa The MVEye, wcześniej znana jako MVI Marketing, z siedzibą w USA opublikowała raport w którym mówi o handlu diamentami wyhodowanymi w laboratorium i stosunku konsumentów do nich. Szacuje się, że obecnie diamenty wyhodowane w laboratoriach stanowią około 2-3 procent rynku.
Badanie przeprowadzono we wrześniu 2020 roku. Wzięło w nim udział ponad 1000 amerykańskich konsumentów w wieku od 23 do 55 lat, którzy kupili diamentową biżuterię w ciągu ostatnich trzech lat. Sponsorem badania jest International Grown Diamond Association i Amerykański magazyn branżowy związany z biżuterią InStore Magazine.
80 procent ankietowanych wie o diamentach hodowanych w laboratoriach. W 2012 roku było to mniej niż 10 procent a w porównaniu do 2019 roku wiedza wzrosła o 22 procent. 8 procent konsumentów stwierdziło, że posiada już biżuterię z diamentem wyhodowanym w laboratorium.
MVEye oszacował, że diamenty wyhodowane w laboratoriach były sprzedawane przez 38 procent niezależnych sprzedawców biżuterii w USA.
Ankietę przeprowadzono wśród 154 detalistów. Około dwie trzecie z nich sprzedawało diamenty wyhodowane w laboratorium. 87 procent osób które kupiło „sztuczny” diament było zadowolonych z zakupu. 95 procent stwierdziło, że marże były wyższe a procent zamknięć sprzedaży był na poziomie 60-80 procent. Około połowa z tych sprzedawców stwierdziła, że diamenty wyhodowane w laboratorium w znaczny sposób wpływają na zmniejszenie u nich sprzedaży naturalnych diamentów.
Raport MVEye zbadał również wzrost świadomości konsumentów w zakresie markowych diamentów wyhodowanych w laboratorium. Tu Brilliant Earth i DIAMA By Swarovski cieszą się największym uznaniem, odpowiednio na poziomie 35% i 34%.
Lightbox Jewelry – wyhodowana w laboratorium marka diamentowej biżuterii modowej produkowana przez De Beers i wprowadzona na rynek w maju 2018 r. – odnotowała największy wzrost świadomości konsumentów, z 7% we wrześniu 2018 roku, do 24% we wrześniu 2020 r.
Pod koniec października Lightbox oficjalnie otworzył nową fabrykę w amerykańskim stanie Oregon o czym pisaliśmy już wielokrotnie. Za pośrednictwem Błękitnego Nilu konsumenci z Australii i Nowej Zelandii będą mogli kupić wyroby Lightboxa.
Źródło informacji Jeweller