Aukcja Sotheby’s w Hong Kongu.
Jesienią Sotheby’s prezentuje Wspaniałe Klejnoty, kultowe kolekcje Cartier i Van Cleef & Arpels. Można zobaczyć zawsze poszukiwane kolorowe diamenty i inne kamienie szlachetne.
Część pierwsza aukcji zawierała 91 pozycji. Odbyła się wczoraj 12 października. Można było zobaczyć „wszystkie kamienie świata” reprezentujące wszystkie rodzaje biżuterii. Kupcy zostawili duże pieniądze, bo 389 273 200 HKD, czyli blisko 195 milionów złotych i zabrali wszystkie klejnoty.
Rekordowy na aukcji pierścionek z niebieskim diamentem centralnym (Fancy Vivid Blue) Masa 3,01 karata. Typ IIB. Otoczony przez dwa różowe diamenty. Jeden (Fancy Pink) o masie 0,18 karatów a drugi o masie 0,15 karatów (Fancy Intense Pink) Oprawa dopasowana do małych diamentów – różowe 18-to karatowe złoto. Szacunkowa cena przed sprzedażą oscylowała między 33 a 45 milionów HKD. Ostateczna cena to troszkę ponad 32 miliony HKD, czyli ponad 16 milionów złotych.
Warto zdać sobie sprawę, że na każde 10 000 znalezionych diamentów o jakości klejnotów, tylko jeden ma wspaniały i pożądany kolor. Urzekające i tajemnicze, niebieskie diamenty są uważane za najrzadsze ze wszystkich. Fantastyczny „wybryk” natury, powstaje przez przypadkową obecność śladowych ilości atomów boru w strukturze węgla kamienia podczas formowania się diamentów głęboko w jądrze Ziemi. Przez wieki aż do dzisiaj, odkrycia niebieskich diamentów dowolnej wielkości, były i są wciąż, sporadyczne i zawsze zaskakujące.
W ciągu ostatnich pięciu lat w Sotheby’s oferowano kilka wyjątkowych niebieskich diamentów, w tym Farnese Blue – fantazyjny ciemnoszary-niebieski diament o masie 6,16 karatów, który został następnie przekazany przez cztery najważniejsze rodziny królewskie w Europie; De Beers Millennium Jewel 4 – rzadki i wewnętrznie bez skazy o masie 10,10-karatów, niebieski diament, który jest największym owalnym, fantazyjnie niebieskim diamentem, jaki kiedykolwiek pojawił się na aukcji; Blue Moon of Josephine – sprzedany w listopadzie 2015 roku w Sotheby’s Genewa za ponad 4 miliony dolarów za karat – światowy rekord ceny za karat diamentu lub kamienia szlachetnego; a ostatnio wyjątkowo rzadki 5,17-karatowy diament Fancy Vivid Blue w kształcie serca sprzedany w zeszłym roku za ponad 10 milionów dolarów.
Ten piękny 3,01-karatowy fantazyjny, żywy niebieski diament, jest cudownie czysty i utrzymany w szlifie szmaragdowym. To bardzo elegancki i ceniony szlif dla kolorowych diamentów, które są lubiane przez wiele celebrytów i kolekcjonerów. Typ IIb pokazuje, że należy do rzadkiej kategorii, która stanowi mniej niż 0,5% wszystkich diamentów. Dzięki wielkiej urodzie i rzadkości, ta perełka zachwyca kolekcjonerów wyjątkowych kamieni szlachetnych.
Niezwykły rzeźbiony wisiorek z jadeitu o nazwie Szczęśliwa długowieczność (zdjęcie poniżej). W rzeźbie dwa nietoperze symbolizujące długowieczność i szczęście. Masa 188 karatów. Intensywna szmaragdowa zieleń określana jako imperial green. Kolor w połączeniu z rozmiarem i delikatną fakturą, czyni go dziełem o wyjątkowym pięknie i znaczeniu. Za to wszystko kupiec zapłacił 21 950 000 HKD, czyli 11 milionów złotych.
Niezwykle rzadki pierścionek z szafirem i diamentami. Szafir w kształcie poduszki o masie 28,37 karatów, otoczony z każdej strony diamentem w kształcie półksiężyca. Oprawiony w platynę. Raport Gübelin stwierdza, że szafir jest z Kaszmiru. Ma bogato nasycony i jednorodny kolor, w połączeniu z wysokim stopniem przezroczystości i drobnym cięciem. Takie połączenie cech jest rzadko spotykane w naturalnych szafirach kaszmirskich tej wielkości. Można go uznać za bardzo rzadki i wyjątkowy. Cena – 20 745 000 HKD. To ponad 10 milionów złotych.
Pierścionek z zielonym diamentem (Fancy Intense Green Diamond). Bardzo rzadki, wspaniały fantazyjny intensywnie zielony diament w kształcie gruszki (zdjęcie poniżej). Masa 5,29 karatów. Otoczony przez różowe diamenty o całkowitej masie 1,40 karatów i w kolorach od average light przez intense pink, pink do purplish pink. Oprawiony w różowe, 18-to karatowe złoto. Cena wyniosła 23 miliony HKD. Blisko 12 milionów złotych.
Był też jeszcze naszyjnik z jadeitu za 10 milionów złotych. Brylant (tak, autentyczny, prawdziwy brylant) o masie 30,88 karatów za ponad 15 milionów złotych i wiele innych wyjątkowych wyrobów. Na przykład rubin z Birmy, ale o nim napiszę osobno.
Z Domu Aukcyjnego zebrał Edmund Mrozowski
Zdjęcia klejnotów z Domu Aukcyjnego Sotheby’s
Zdjęcie zewnętrzne ze strony internetowej Sotheby’s przedstawia Biuro w Hong Kongu.