Pałac klejnotów.
Jeden z najważniejszych jubilerów na świecie, Tiffany oferuje luksusową biżuterię od prawie dwóch stuleci.
Charles Lewis Tiffany otworzył sklep stacjonarny i galanteryjny w 1837 roku z dwoma wspólnikami. Pierwszy utarg w sklepie wyniósł 4 dolary 98 centów. Sklep, znajdujący się przy 259 Broadway w Nowym Jorku, był wypełniony rzadkimi luksusowymi przedmiotami. Biżuteria była popularna od samego początku w ruchliwym sklepie. W 1853 roku Tiffany pozbywa się wspólników i przejmuje całkowitą kontrolę. Zaczyna używać nazwy „Tiffany & Co.”, przenosi się na większą przestrzeń i skupia na biżuterii, kamieniach i srebrze.
Nazwa Tiffany stała się synonimem rzadkiej i kolorowej biżuterii. New York Times określił sklep jako „pałac klejnotów”. W 1878 roku firma dokonała śmiałego kroku, który na zawsze połączył ją z rzadką biżuterią, kupując intrygujący 287.42-karatowy surowy żółty diament. Oszlifowany na 128,54-karaty, z 82 fasetami, stał się znany jako The Tiffany Diamond. Audrey Hepburn nosiła go na zdjęciach reklamowych do Breakfast at Tiffany’s w 1961 roku, a Lady Gaga nałożyła go podczas rozdania Oskarów w 2019 roku. Kamień jest dziś wystawiany we flagowym sklepie przy Piątej Alei.
W 1887 roku Charles Lewis Tiffany kupił prawie jedną trzecią francuskich klejnotów koronnych na aukcji w Luwrze, zyskując przydomek „Król Diamentów”. Jednak nie chodziło tylko o duże kamienie, młody projektant Paulding Farnham zaprojektował serię niezwykle realistycznych emaliowanych broszek ze storczykami na Wystawę Światową w Paryżu w 1889 roku, które zachwycają do dziś.
Po śmierci Karola w 1902 roku, jego syn Louis Comfort Tiffany, przejął i stworzył piękne klejnoty inspirowane naturą i kolorem okresu secesji. W tym samym roku firma zaprezentowała (kunzyt), nowo odkryty kolorowy kamień nazwany na cześć legendarnego gemmologa Tiffany, George’a Fredericka Kunza, który odkrył klejnot w Kalifornii. To był dopiero początek olśniewających kamieni odkopanych przez firmę. Znaleźli morganit na Madagaskarze i nazwali go na cześć klienta Johna Pierponta Morgana w 1910 roku i wprowadzili tanzanit w 1967 i tsavoryt w 1974.
Tiffany opublikowała swój pierwszy katalog zamówień wysyłkowych w 1845 roku, a okładką był kultowy kolor jajka rudzika. Przez to publikacja stała się znana jako „The Tiffany Blue Book”. To, co zaczęło się jako lapidarna, tekstowa lista inwentarza, z czasem zmieniło się w eleganckie wydanie. W latach pięćdziesiątych, to już prawie książka. Teraz solidny katalog, pięknie pokazuje wysokiej klasy biżuterię.
Na swoich stronach opisywała współprace z Jeanem Schlumbergerem. Jego bogate, fantazyjne projekty – często przedstawiające rośliny i stworzenia morskie – są pożądane ze względu na zabawne wykorzystanie drogocennych kamieni, a przy okazji, kuszą najmodniejsze kobiety na świecie.
Elsa Peretti dołącza do Tiffany w 1974 roku i rewolucjonizuje projektowanie biżuterii dzięki swojej rzeźbiarskiej estetyce i nowoczesnej wrażliwości. Pod jej kierunkiem srebro osiąga nowe, efektowne oblicze. Jej kolekcja Diamonds by the Yard wprowadza taką diamentową biżuterię, którą można nosić na co dzień.
Z kolei Paloma Picasso w 1980 roku, na nowo przedstawia formę sztuki ulicznej w eleganckich, graficznych projektach biżuterii, które są nadal szalenie popularne.
Tiffany było fundatorem między innymi trofeum za zwycięstwo w NFL Vince Lombardi Super Bowl w 1967 roku a w 1978 otrzymuje zlecenie stworzenia trofeum dla mistrza NBA. Ma ponad 60 centymetrów wysokości i waży ponad 7 kilogramów.
W 2018 roku przeznaczyła milion dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej w Australii.
Obecnie należy do LVMH (Louis Vuitton Moët Hennessy) Francuskiego koncernu z siedzibą w Paryżu. Posiada ponad 300 sklepów na całym świecie a niebieskie pudełko stało się znakiem firmowym tej bardzo cenionej i poszukiwanej, „instytucji” jubilerskiej.
Artykuł powstał z informacji zebranych w internecie.
Zebrał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne ze strony internetowej Tiffany przedstawia słynne firmowe pudełka.
Zdjęcia wewnętrzne ze strony internetowej Tiffany przedstawiają:
– otwarcie pierwszego sklepu Tiffany w Nowym Jorku.
– słynny Diament Tiffany’ego.