Turmalin.
Turmalin należy do grupy krzemianów a te są dosyć kruche. Nazwa pochodzi od syngaleskiego słowa turmali. Określa ono zdolność do przyciągania popiołu z ogniska (paleniska)
Pochodzenie.
W 1554 roku ekspedycja Francisco Spinozy odkrywa „szmaragd brazylijski”: pierwszy zarejestrowany zielony kryształ turmalinu. W 1989 roku, niejaki Barbosa, odkrył w prowincji Paraiba, nową odmianę turmalinu, która szybko stała się jednym z najbardziej pożądanych kamieni jubilerskich. Oprócz Brazylii wydobywa się go również w Afganistanie, Pakistanie, Kenii, Madagaskarze i Mozambiku. Drobny turmalin wydobywa się w USA w Kalifornii.
Cechy.
Twardość w skali Mohsa wynosi 7 do 7,5 (na 10). Posiadają właściwości piezoelektryczne, czyli łatwo się elektryzują przyciągając kurz, popiół i inne drobinki. Klejnoty z tym kamieniem są zwykle wystarczająco stabilne, aby wytrzymać światło i większość chemikaliów, ale ciepło może być szkodliwe. Dobrze jest także nie narażać tego kamienia na nagłe zmiany temperatury.
Kolor.
To jedyny kamień szlachetny, który przybiera praktycznie wszystkie istniejące kolory w przyrodzie. Najbardziej pożądane są te z prowincji Paraiba. Brazylijskie źródło słynie z turmalinów w żywych kolorach od niebieskiego do zielonego. Ten typ, Paraíba, z łatwością przewyższa w cenie inne turmaliny ze względu na jego żywe odcienie, głębsze nasycenie kolorów i dużą rzadkość. W zależności od odcieni nosi różne nazwy handlowe. Na przykład różowoczerwona, czerwona lub fioletowo-czerwona odmiana turmalinu to Rubelit.
Zastosowanie w biżuterii.
Bransoletki, kolczyki, naszyjniki, wisiorki. Często tworzy się z nich różnego rodzaju dekoracje do domu. Najlepsze dla nich szlify, świetnie wydobywające barwę, to: tabliczkowy, schodkowy ale również brylantowy, rozetowy i kaboszon.
Mniej formalnie.
Kamień dla tych, co urodzili się w październiku. Uważa się, że zmniejsza strach i buduje pewność siebie. Przyciąga inspirację, tolerancję i dobrobyt. Równoważy pracę prawej i lewej półkuli. Zamienia negatywną energię na pozytywną. Zachęca do miłości. Mówi się, że uspokaja negatywne emocje.
Na dodatek.
Zmienia zabarwienie w zależności od kąta padania światła. Jest ulubieńcem kolekcjonerów minerałów. Turmaliny znalazły zastosowanie także w przemyśle optycznym i radiotechnicznym. Są elementem ciśnieniomierzy.
Zebrał Edmund Mrozowski
Zdjęcie wewnętrzne : GIA. Po prawej surowy turmalin a po lewej oszlifowany.