Ametyst (trzeźwy).
To kamień półszlachetny (odmiana kwarcu), ale bardzo rozpowszechniony w jubilerstwie.
Kiedyś, mniej więcej do XIX wieku, tak drogi jak rubin i szmaragd. Zmieniło się to dopiero jak odkryto duże złoża ametystu w Brazylii.
Pochodzenie.
Aż do XIX wieku, głównym źródłem dostaw była Rosja. Potem Brazylia. Dziś najważniejsze źródła ametystu znajdują się w Afryce i Ameryce Południowej. Brazylia jest nadal głównym dostawcą. Wydobywany tam surowy ametyst ma zwykle jaśniejszy kolor niż ten występujący w innych krajach. Najbardziej ciekawa kopalnia to Anahí w Boliwii. Kopalnia Kariba w Zambii jest jednym z największych producentów ametystu na świecie.
Cechy.
Twardość w skali Mohsa wynosi 7 (na 10). Nadaje się do codziennego użytku w pierścionkach i innej biżuterii. Co jakiś czas wymaga solidnego czyszczenia. Do tego celu wystarczy miękka szczotka z łagodnym mydłem. Jest bardziej podatny na uszkodzenia niż twardsze klejnoty, takie jak rubiny, szafiry i diamenty. Nie wolno trzymać go wśród twardszych kamieni, bo grozi jego zarysowaniem.
Kolor.
Przede wszystkim fioletowy. Może być chłodny i niebieskawy lub czerwonawo-fioletowy, który czasami jest określany jako malinowy. Sprzedawcy preferują mocno nasycony czerwonawy fiolet do ciemnego. Jeśli kolor jest zbyt ciemny, ametyst może wyglądać na czarny w słabym oświetleniu.
Zastosowanie w biżuterii.
We wszystkich wyrobach na masową skalę. Nie należy kamienia nadmiernie eksponować na słońcu, bo może stracić kolor.
Mniej formalnie.
Kamień Świętego Walentego, patrona romantycznej miłości. Astrologicznie wzmacnia intelekt i odgania złe myśli. Jego odpowiednikiem wśród znaków zodiaku są RYBY.
Przeznaczony dla tych co urodzili się w lutym lub na … szóstą i 17 rocznicę ślubu, jeśli ktoś takie rocznice obchodzi.
Na dodatek.
Jest jednym z najpopularniejszych kolorowych klejnotów na świecie i najważniejszą komercyjną odmianą kwarcu wysokiej jakości. Uważa się, że zapobiega zatruciom a nazwa – ametystos oznacza w starożytnej grece „nie pijany”
Napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie wewnętrzne : GIA. Po lewej ametyst oszlifowany a po prawej surowy.