Mary Frances Gerety.
Diamenty są wieczne a bardziej poprawnie i źródłowo – Diament jest wieczny, to kultowe hasło zawdzięcza swoją formę chwili inspiracji Pani Mary Frances Gerety (na zdjęciu powyżej). Ten jeden z najbardziej rozpoznawalnych sloganów reklamowych narodził się w 1947 roku.
Tło.
Pierścionki zaręczynowe z diamentami nie zawsze były noszone jako symbol miłości. Dopiero w XV wieku wśród członków rodziny królewskiej i arystokracji pierścionek z brylantem stał się sławnym i stałym symbolem zaangażowania, miłości i małżeństwa.
Dopiero po rewolucji przemysłowej w XIX wieku, diamenty stały się bardziej dostępne dla szerszej publiczności. Po zniszczeniach dwóch wojen światowych diamenty jednak „straciły swój blask”.
Początki.
Mary Frances Gerety, a zwyczajnie Frances, urodziła się w 1916 roku w Filadelfii w Pensylwanii. Ukończyła Charles Morris Price School of Advertising and Journalism, a później była studentką University of Pennsylvania.
Po studiach dostała pracę w agencji reklamowej z siedzibą w Filadelfii, która nazywała się NW Ayer. Pracuje na stanowisku copywriter. Jest rok 1943 roku. Kobieta pracująca w „męskim świecie”, jest zatrudniona do pisania tylko o produktach dla kobiet, a jej głównym odbiorcą jest De Beers. W agencji pracowała do 1970 roku. Pomagała w tworzeniu reklam, które były publikowane w Vogue (magazyn), Life (magazyn), The Saturday Evening Post.
Przełom.
Jest rok 1947 i Gerety, wciąż zdeterminowana i uważna, w ulotnej chwili inspiracji zapisała te trzy kultowe słowa: „Diament jest wieczny”. Po czterech latach pracy, godzin spędzonych do późna w nocy, wielu podróżach, jest gotowa przedstawić De Beers hasło reklamowe dla ich nowej kampanii.
Następnego ranka, w otoczeniu współpracowników, zaprezentowała swoją propozycję. Początkowo spotkała się bardziej z wahaniem niż entuzjazmem ze względu na… niezwykły styl. Jednak właśnie to hasło, ta propozycja, odmieniła zarówno branżę diamentową, jak i branżę reklamową.
Zdeterminowana i ambitna Gerety była jedną z nielicznych kobiet zajmujących się ogólnie reklamą. Rolą wielu kobiet w latach 40 – 50, była rola gospodyni domowej. Miały prowadzić dom i opiekować się dziećmi. Jednak Gerety nie chciała takiej roli odgrywać. Ciężko pracowała, aby udowodnić, że to, co stworzyła, jest tak samo dobre, jak praca kogokolwiek innego.
Wpływ Frances.
Praca Gerety była początkiem zmian na rzecz równości kobiet w latach czterdziestych. Pomogła zapoczątkować zmianę spojrzenia na pracę kobiet. Zwiększyła liczbę kobiet pracujących i ich szacunek w miejscu pracy.
Wpływ Gerety dotyczył nie tylko świata reklamy. Zainspirowała muzyków, telewizję i film.
Mad Men to znany serial telewizyjny o jednej z najbardziej prestiżowych agencji reklamowych w Nowym Jorku na początku lat 60-tych. Postać Peggy Olson z filmu jest wzorowana na Gerety. Nieustraszona i silna Peggy Olson, stała się ikoną feminizmu. Reprezentuje zmianę w patrzeniu na rolę kobiety w latach 60-tych i zwiększenie reprezentacji kobiet we współczesnych mediach.
Bond i pisenka.
Slogan Gerety zainspirował także Iana Fleminga w 1956 roku. Napisał czwartą powieść o Jamesie Bondzie pod tytułem „Diamenty są wieczne”. Potem przyszedł rok 1971 i film ze wspaniałą piosenką śpiewaną przez Shirley Bassey pod tym samym tytułem.
Gerety mieszkała samotnie w Wayne w Pensylwanii przez większość swojego życia i zmarła w Derby w Pensylwanii w wieku 83 lat 11 kwietnia 1999 roku.
Dziedzictwo
Diament jest wieczny, zostało ogłoszone przez Advertising Age hasłem reklamowym XX wieku.
Slogan z kampanii reklamowej z roku 1947 spowodował, że nie tylko diamenty stały się wieczne, ale i nazwisko, Mary Frances Gerety, stało się wieczne. Z pewnością nawet o tym nie śniła…
Zebrał Edmund Mrozowski
Zdjęcia ze strony internetowej De Beers Forevermark