Dalej jak?
Dalszy ciąg zaleceń, wskazówek, jak bezpiecznie inwestować w diamenty.
…………..
Po szóste!
Bądź pewny tego co kupujesz.
Kupuj tylko certyfikowane diamenty. Nie ufaj temu, co mówi sprzedawca (lub pisze, jeśli jest online). Pamiętaj, że każda drobna zmiana atrybutów diamentu oznacza dużą zmianę na wartości i pieniądzach. Zdecydowanie zalecane jest kupowanie diamentów szczególnie z certyfikatami znanych laboratoriów jak np. GIA albo IGI. To chyba najbardziej znane laboratorium gemmologiczne, a zarazem bardzo restrykcyjne.
Poza tym, jeśli chodzi o zakupową część inwestycji, weź pod uwagę, że kiedy nadejdzie czas na sprzedaż diamentów, kupujący prawdopodobnie będzie chciał zobaczyć raport z oceny diamentu (certyfikat). Po siódme!
Zdecyduj. Luźny, czy w oprawie?
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że kiedy nadejdzie czas i będziesz chciał zlikwidować swoją inwestycję (sprzedać swój diament), osoba, która go kupi, będzie miała na to swój własny plan. Może tak jak Ty kupuje go na inwestycję ale najprawdopodobniej nie będzie to oprawa o jakiej marzył. Dlatego najważniejszy jest diament centralny.
Ale czy to znaczy, że nie należy go montować? Niekoniecznie. Nie każdy może sobie wyobrazić, jak diament wygląda po zamontowaniu. Dobra i przemyślana oprawa może być świetnym narzędziem, które pomoże Ci ten diament sprzedać. Dobre ustawienia mogą podkreślić kolor, ukryć inkluzje. W rzeczywistości większość niezwykle rzadkich diamentów, o których słyszy się na aukcjach Christie’s i Sotheby’s, jest oprawiona. Po zamontowaniu możesz się nim cieszyć zwyczajnie go nosząc. Po ósme!
Kupuj tanio.
Kupując tanio nie mamy na myśli kupowania tanich diamentów (wręcz przeciwnie). Oznacza to kupowanie jak najwyżej w łańcuchu dystrybucji. Pomiń mediatorów. Spróbuj kupować bezpośrednio od producentów. Po dziewiąte!
Pytaj!
Nie wstydź się pytać. Szukaj odpowiedzi. Spróbuj dotrzeć do diamentowych ekspertów i konsultantów. Niektórzy prawdopodobnie już zainwestowali w diamenty i mogą podzielić się swoim osobistym doświadczeniem.
Dalszego ciągu nie będzie.
Za Naturally Colored, napisał Edmund Mrozowski
Naturally Colored by Peled Diamonds, sprzedawca i producent diamentów, specjalizujący się w diamentach Natural Fancy Colour (członek IDI – Israeli Diamond Industry)
Zdjęcie zewnętrzne: Alan Kurc
Zdjęcie wewnętrzne: Naturally Colored (Facebook)