Lab grown i naturalne diamenty.
Edahn Golan znany analityk branży diamentowej (którego analizy pokazują New York Times, Wall Street Journal, Business Insider i inni) opublikował w marcu na swojej stronie internetowej ciekawą analizę dotyczącą diamentów hodowanych w laboratorium Lab Grown Diamonds – LGD.
Analiza nosi tytuł: When Will Lab-Grown Diamond Sales Be the Majority? Kiedy sprzedaż diamentów hodowanych w laboratorium będzie większa niż sprzedaż diamentów naturalnych?
Poniżej część druga generalnych wniosków które wynikają z tej analizy.
Na podstawie danych zebranych przez firmę Tenoris, w ciągu ostatnich trzech lat udział sprzedaży diamentów hodowanych w laboratoriach wzrósł.
(Od redakcji: Tenoris to firma która zajmuje się analizą trendów, detalicznych i konsumenckich na rynku jubilerskim i kamieni szlachetnych)
Pod względem wartości udział diamentów hodowanych w laboratoriach (luzem) podwoił się. W 2020 roku wynosił średnio 8,3% a w 2022 już 17,3%. Potroił się natomiast licząc od stycznia 2020 do lutego 2022 roku.
Trudno wyrokować kiedy wartość sprzedaży diamentów hodowanych w laboratorium dorówna lub przewyższy wartości sprzedaży diamentów naturalnych luzem. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że ceny diamentów hodowanych w laboratoriach luzem gwałtownie spadają i nikt nie wie, kiedy to się skończy.
Łatwiejsza do przewidzenia jest sprzedaż jednostkowa.
W 2020 roku sprzedaż luźnych diamentów wyhodowanych w laboratorium stanowiła 13,7% rynku. Od tego czasu ich udział znacznie wzrósł, bo prawie trzykrotnie i osiągnął w 2022 roku 33,8%.
Bardzo szybkie tempo. Widoczny gwałtowny wzrost w okresie od stycznia 2020 roku, z 11,6% udziału w rynku do niezwykłego 46,6% w lutym 2023. W ciągu zaledwie trzech lat wzrost z zaledwie jednej dziesiątej do prawie połowy sprzedaży.
Ciąg dalszy nastąpi.
Na podstawie Edahn Golan Diamond Research & Data przetłumaczył i napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Edhan Golan (Facebook)
Zdjęcie wewnętrzne: Pixabay