Doskonała cena za doskonały diament.
Przed kilkoma godzinami zakończyła się spektakularna aukcja w Domu Aukcyjnym Sotheby’s. Pod młotek poszedł The Spirit of the Rose – DUCH RÓŻY. DOSKONAŁY I WSPANIAŁY ŻYWY FIOLETOWO-RÓŻOWY DIAMENT (Fancy Vivid Purple-Pink) Owalny o szlifie brylantowym, o masie 14,83 karaty. EKSKLUZYWNY KAMIEŃ. Cenę szacowano w granicach 21 050 000 – 34 775 000 CHF. Sprzedany za 24 miliony 393 tysiące franków szwajcarskich. 101 MILIONÓW 290 TYSIĘCY ZŁOTYCH.
Na stronie Domu Aukcyjnego dołączono osobną monografię przedstawiającą rzadkość i cechy tego fenomenalnego kamienia. Autorem jest ekspert GIA nie wymieniony z imienia i nazwiska. Poniżej wolne tłumaczenie tej monografii.
Ten wspaniały i wyjątkowy diament Fancy Vivid PurplePink Internally Flawless został nazwany „The Spirit of the Rose”. Piękna i wymowna nazwa dla tego wspaniałego rosyjskiego kamienia, który wychwala walory ojczyzny i który niewątpliwie stanie się częścią jej historii.
Występy Ballets Russes, pozwoliły Europie i reszcie świata zachodniego odkryć geniusz i talent rosyjskich tancerzy i choreografów na początku XX wieku. Ten wędrowny zespół baletowy miał swoją siedzibę w Paryżu i występował w latach 1909-1929 w całej Europie, a także koncertował w Ameryce Północnej i Południowej. Założony przez Siergieja Diagilewa, Balety Rosyjskie uważane są za najbardziej wpływową grupę baletową XX wieku. Promowały współpracę artystyczną między choreografami, kompozytorami, projektantami, tancerzami i przemysłem modowym.
Świat zachodni dostrzegł wysokie standardy tancerzy, klasycznie wyszkolonych w Imperial Schools. Ballets Russes znacznie podniosło status tancerzy męskich; najpopularniejszym i najbardziej utalentowanym w historii firmy był legendarny Wacław Niżyński.
Surowy diament, z którego wycięto „Spirit of the Rose”, został nazwany „Niżyński” po jego odkryciu w lipcu 2017 roku w Jakucji, w północno-wschodniej Rosji. Legendarna nazwa pasująca do cudu natury, oszałamiający, różowy, szorstki diament o masie 27.85 karatów.
Sama nazwa fasetowanego diamentu Duch róży, to tytuł najsłynniejszego baletu Baletu Rosyjskiego, z którego Niżyński jest powszechnie znany i rozpoznawany. Został napisany przez Jean-Louis Vaudoyera, który oparł historię na wersecie XIX-wiecznego francuskiego poety Teofila Gautiera. Balet miał swoją premierę w Monte Carlo 19 kwietnia 1911 r. Przedstawiał młodą dziewczynę, którą grała Tamara Karsavina. Bohaterka po powrocie ze swgo pierwszego balu zasypia i śni, że tańczy z różą uosabianą przez Niżyńskiego. Balet odniósł ogromny sukces, Legendarny stał się spektakularny skok Niżyńskiego przez okno pod koniec przedstawienia, a także jego kostium, który zaprojektował Leon Bakst. Kostium z elastycznego jedwabiu pokrywano płatkami jedwabnej róży. Zakładał go Niżyński. Po każdym przedstawieniu mnóstwo płatków odpadało z kostiumu i trzeba było za każdym razem uzupełniać braki. Robiła to garderobiana. Często te płatki które się zostały musiała poprawiać… lokówką. Legenda mówi, że służący tancerza, Wasilij zbierał płatki, które spadły na scenę i sprzedawał je jako pamiątki ze spektaklu, a zysk pozwolił mu na… wybudowanie domu.
Le Specter de la Rose (francuski tytuł The Spirit of the Rose) był jedną z najbardziej lubianych produkcji Baletów Rosyjskich, a Europa i Ameryka odkryły w ten sposób rosyjski folklor. Napędzali wyobraźnię i inspirację projektantów mody i biżuterii. Coco Chanel była jedną z projektantek kostiumów dla Ballets Russes.
Zafascynowani rosyjskim folklorem, pięknem tańca i połączeniem sztuki – muzyki, tańca, mody, designu – słynna Jewelery Maisons stworzyła nowe projekty inspirowane tym społecznym fenomenem. Balety weszły do słownictwa jubilerskiego a okres Art Deco stał się bardzo podatny na nowe motywy i historyczne odkrycia. Charles Jacqueau, główny projektant Cartiera od czasów pierwszej wojny światowej, zaczął dostosowywać pomysły i obrazy Baletów Rosyjskich do projektów biżuterii. Dla projektanta to była rewelacja. Jego żona Suzanne, przypomniała mu, jak z zapartym tchem podążał za Baletami Rosyjskimi, ze szkicownikiem w dłoni, by uchwycić kolory kostiumów i wirujący ruch.
W 1910 roku balet Szeherezada rozpalił wyobraźnię krytyków, artystów i widzów. Projektanci mody w Paryżu z dnia na dzień zostali przekonani, aby w poszukiwaniu inspiracji zwrócić się do Orientu.
Przykład The Ballets Russes znakomicie ilustruje powiązania między sztuką, historią, biżuterią, pięknem i modą.
DUCH RÓŻY, to idealna nazwa dla kamienia, które odzwierciedla piękno i tajemnicę; diament, dla którego wspaniałość i wielkość Rosji zostały w pełni odsłonięte przez… frezarkę, która wydobyła jej wewnętrzne i magiczne piękno. Wydobyty, cięty i polerowany w Rosji The Spirit of the Rose…
Diament w pełnej krasie można podziwiać pod tym linkiem
https://www.sothebys.com/en/buy/auction/2020/the-spirit-of-the-rose/superb-and-magnificent-fancy-vivid-purple-pink
Zdjęcie wewnętrzne, to Dom aukcyjny Sotheby’s w Genewie, zaraz po zamknięciu licytacji kamienia ( zdjęcie z ekranu komputera )