Presto Chango.
Gemolodzy z IGI Shanghai dostarczyli zdjęcia i informacje dotyczące jednego z rzadkich i oszałamiających cudów natury: Presto Chango!
W temperaturze pokojowej diament wygląda tak, jak na zdjęciu powyżej.
Po podgrzaniu do wysokiej temperatury, jego kolor zmienia się na taki jak na zdjęciu poniżej.
Widać, że pod wpływem ciepła jego kolor zmienia się z lekko szaro-żółto-zielonego na intensywnie żółty. Jest to diament „kameleon”, niedawno przesłany do badania IGI w Szanghaju.
Gorący i zimny
Podczas gdy konwencjonalne kamienie zmieniające kolor (takie jak aleksandryt) w zależności od oświetlenia otoczenia, diament kameleon zmienia kolor, gdy temperatura jest inna lub po pozostawieniu go w ciemności przez pewien czas.
Zachowaj jednak ostrożność, gdy kameleon wykonuje sztuczki: diament jest najtwardszym kamieniem szlachetnym w naturze, więc bardzo trudno jest pozostawić zadrapania na powierzchni, ale skład węgla w diamencie prowadzi do nietolerancji na wysokie temperatury. Płomień palnika jubilera, temperatura tarcia diamentowej tarczy szlifierskiej lub nawet ręcznej zapalniczki mogą potencjalnie prowadzić do „oparzeń” powierzchniowych kamienia.
Nie martwcie się, przyjaciele. Diament przedstawiony powyżej nie jest naszym kameleonem – to po prostu informacja dla tych, co chcą wiedzieć więcej.
Dalsze informacje
Za zgodą klienta IGI pomyślało, że byłoby interesujące podzielić się danymi technicznymi na temat tego uroczego „kameleona”.
Ten diament waży 2,05 karata i pod 10-krotnym powiększeniem wykazuje niewielkie wewnętrzne zmętnienie, co daje klasę klarowności VVS2. Barwa jest lekko szaro-żółto-zielona w temperaturze pokojowej, ale w warunkach podgrzania, zwykle w zakresie 100-140 stopni, zmienia kolor na intensywnie żółty. Po obniżeniu się temperatury diamentu kolor wraca ponownie do wyglądu temperatury pokojowej.
Udokumentowana klasa koloru IGI dla tego diamentu „kameleona” to zatem Fancy Greyish Yellowish Green.
Analiza ultrafioletowa
Diament fluoryzował silnie żółto pod długimi falami ultrafioletowymi (UV) 365 nm i słabo żółtymi pod krótkimi falami UV 254 nm. Spowodowało to również fosforescencję, która pozostawała obecna przez około 20 sekund po wyłączeniu światła fluorescencyjnego.
Spektrometria
Nie, nie, … tu uwierzcie mi było za dużo technikaliów, które dla normalnego zjadacza chleba są w większości niezrozumiałe, ale to ważne dane porównawcze.
Wniosek
Biorąc pod uwagę efekty fluorescencji długofalowej i krótkofalowej UV, a także właściwości zgodne ze spektrometrem IR i spektrometrem fotoluminescencyjnym (o tym właśnie napisałem powyżej), skład tego diamentu jest dość zgodny z wcześniejszymi badaniami laboratoryjnymi „klasycznych” diamentów kameleonów.
Dlatego w uwagach do certyfikatu IGI dodano specjalny akapit:
„Kamień ten może chwilowo zmienić kolor po delikatnym podgrzaniu lub pozostawieniu na chwilę w ciemności, nazywany diamentem “CHAMELEON”” – informując w ten sposób, że ten diament ma zdolność zmiany koloru w określonych warunkach i jest znany na rynku jako diament „kameleon”.
Biżuteria transformacyjna
Te cuda natury można czasami zobaczyć w biżuterii. Poniższy pierścień, stworzony przez Choparda, zawiera 31,32 karatowy owalny diament „kameleon”, jako jego centralny element.
Photo credit: Chopard
Roch Witkowski
W oparciu o informacje IGI GemBlog
Zdjęcia ze strony internetowej IGI
Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…
Służysz społeczności blogowej, pięknie składasz frazy. przyjmij najszczersze wdzięczności moich wyrazy 🙂
Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂
UX Twojego bloga jest optymalne i nowatorskie, ostylowanie CSS sprawia wrażenie świeżości fajnie też że zadbałeś o detale to „kuje” w oczy. Długo pracowałeś nad jego realizacją ?