Sposób na odróżnienie.
Popularność diamentów wyhodowanych w laboratorium rośnie, więc warto wiedzieć o nich coś więcej.
Stają się atrakcyjną opcją dla konsumentów poszukujących przystępnych cenowo, atrakcyjnych alternatyw dla diamentów naturalnych. Występują również w żywych kolorach, takich jak różowy, niebieski lub zielony, które są niezwykle rzadkie w naturalnych diamentach. Są wybierane przez konsumentów, którzy szukają diamentów pozyskiwanych w sposób etyczny lub wytwarzanych w sposób przyjazny dla środowiska.
Diamenty wyhodowane w laboratorium, gołym okiem , są praktycznie niemożliwe do odróżnienia od diamentów naturalnych. Dlatego trzeba wykonać wiele testów w celu ustalenia ich tożsamości.
W 2020 roku, GIA zaktualizował raporty dotyczące tego segmentu. Obecny raport GIA o wyhodowanych w laboratorium diamentach (LGDR) sprawia, że konsumenci więcej wiedza o ich pochodzeniu lepiej przedstawiają ich jakość.
Kluczowe cechy zaktualizowanego raportu LGDR.
Kiedy diament trafia do oceny, najpierw jest badany w celu ustalenia, czy jest on naturalny, czy wyhodowany w laboratorium. Następnie ocenia się go za pomocą metody 4C, standardu oceny stworzonego przez GIA i wdrażanego na całym świecie. Ocenia się go z taka samą starannością jak każdy inny diament naturalny. Raport GIA Laboratory-Grown Diamond Report zawiera szczegółowe specyfikacje kolorów i przejrzystości, oraz wykres cech czystości kamienia.
Za pomocą spektroskopii i innych zaawansowanych metod testowania, można określić jaką metodą został wychodowany. Metody są, albo HPHT (wysokie ciśnienie, wysoka temperatura) albo CVD (chemiczne osadzanie gazowe) Informacje te są następnie umieszczane w raporcie. Oprócz określenia metody wzrostu diamentu, Raport laboratoryjny dotyczący diamentów stwierdza również, czy wykryto jakiekolwiek zabiegi wykonywane na nim bezpośrednio po wyhodowaniu. W raporcie LGDR GIA informuje konsumentów, czy ich diamenty nie został, na przykład, poddany zabiegowi wzmocnienia koloru.
Raport cyfrowy.
Zaktualizowany raport GIA dotyczący diamentów wyhodowanych w laboratorium jest również całkowicie cyfrowy. Dzięki usłudze GIA Report Check na GIA.edu informacje o diamentach można przeglądać w dowolnym czasie i miejscu w dogodny dla zainteresowanego, bezpieczny sposób. Raporty cyfrowe zapewniają bezpieczne przechowywanie danych oraz ograniczają ilość zużytego papieru i energii.
Dlaczego GIA?
GIA ma wyjątkową pozycję na rynku. 60 lat doświadczeń i miliony, co roku, przerobionych diamentów musi robić wrażenie. To również ogromny bank informacji.
Źródło informacji: National Jeweler, GIA
Zdjęcia wewnętrzne: GIA
Zdjęcie zewnętrzne: GIA (miejsce hodowania diamentów)