Wzrosty cen w każdym kierunku.
De Beers odnotował 18-to procentowy wzrost sprzedaży w drugim cyklu 2022 roku.
Sprzedaż surowca w Anglo American (należy do De Beers) wzrosła o 100 milionów dolarów porównując drugi cykl sprzedaży z tego roku i roku poprzedniego, 2021.
Oznacza to kontynuację silnego popytu na surowiec diamentowy, który jest wspierany przez utrzymujące się pozytywne nastroje konsumenckie.
Firma wydłużyła również sesje sprzedażowe i czas trwania aukcji.
De Beers przeznaczył również 1 milion dolarów na pomoc osobom dotkniętym wojną na Ukrainie.
Z kolei Petra Diamonds (siedziba w Wielkiej Brytanii ) odnotowała sprzedaż 2,3 miliona karatów surowca diamentowego o szacowanej wartości 405,3 miliona dolarów w ciągu czterech cykli sprzedaży w 2022 roku.
Ceny surowych diamentów wzrosły przez ostatnie 6-8 miesięcy, od 37,6% do 46,5%.
Tu też zauważono silny popyt i wynikający z niego wzrost cen we wszystkich kategoriach wielkości i jakości surowca.
Petra, pierwszy raz od rozpoczęcia pandemii, przeprowadziła przetarg w RPA. Poszukiwane były bezbarwne kamienie, zwłaszcza większe ( kolor D) a także fantazyjne kolorowe diamenty.
Firma sprzedała swój wyjątkowy, bo o masie 157,8 karatów, bezbarwny diament (wydobyty w kopalni Cullinan). Cena – 5,5 miliona dolarów.
W wyniku sankcji nałożonych na Rosję i ciągłego nawoływania do bojkotu diamentów z Rosji, tacy producenci diamentów, jak De Beers i Petra, mogą na tym skorzystać.
Amerykański jubiler internetowy Brilliant Earth usunął ze swojej strony internetowej diamenty które zostały wydobywane w Rosji.
The Jewelers of America, organizacja non-profit, wezwała członków do bojkotu wszystkiego w branży, co pochodzi z Rosji lub Białorusi.
Trzeba wiedzieć, że około 30 procent wszystkich wydobywanych diamentów na świecie pochodzi z Rosji. W tych 30 procentach, 90 procent pochodzi z Alrosy.
Za Jeweller Magazine: Edmund Mrozowski
Zdjęcie wewnętrzne: Wikipedia. DeBeers store on Rodeo Drive in Beverly Hills, California.