Diamenty z morza.
Korporacja De Beers zleciła agencji rządowej przeprowadzenie badania złóż diamentów w pobliżu wybrzeża na zachodzie Grenlandii w Arktyce.
Służba Geologiczna Danii i Grenlandii (GEUS) — część duńskiego Ministerstwa Klimatu, Energii i Gospodarki Komunalnej — przeprowadziła, pod koniec września, ośmiodniowe badania dna morskiego. De Beers poprosił o udział w nich, żeby poznać topografię regionu i sprecyzować, czy lokalizacja nadaje się do dalszego spenetrowania.
DBM (De Beers Marine) chce ustalić, czy środowisko morskie sprzyja tworzeniu się wtórnych złóż diamentów, bo morskie diamenty są na ogół wysokiej jakości a przez to bardzo cenne. Korporacja wydobywa je obecnie u wybrzeży Namibii. Ich wartość w 2020 roku osiągnęła 465 USD za karat, co stanowi rekordowy przelicznik.
Jak można dowiedzieć się ze strony internetowej De Beers, firma prowadzi wydobycie diamentów z Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Namibii, bo ten kraj posiada najbogatsze znane morskie złoża diamentów na świecie. Szacunki określają ich zasoby na ponad 80 milionów karatów. Stanowią one około 65 procent całkowitej produkcji diamentów Namdeb Holdings i 90 procent jej zasobów diamentowych. W Namibii wydobywa się więcej diamentów z dna morskiego, niż na lądzie.
Wydobycie sięga około 120 do 140 metrów w głąb oceanu. Materiał transportuje z dna morskiego i przetwarza, sześć statków.
Statki to m.in. Debmar Atlantic, Debmar Pacific, Gariep, Grand Banks i Mafuta. Szósty to najbardziej zaawansowany na świecie statek do eksploracji i pobierania próbek diamentów, SS Nujoma. Nazwany na cześć prezydenta-założyciela Namibii, dr Sama Shafiishuny Nujomy. Statek został zbudowany w Norwegii przez grupę stoczniową Kleven Verft i został zwodowany przed terminem 9 stycznia 2016 roku.
SS Nujoma, to statek z silnikiem Diesla o pojemności 12 000 ton, który doprowadził do stworzenia 140 miejsc pracy, z czego zdecydowaną większość stanowią Namibijczycy. Ma 113 m długości i może pomieścić 80-osobową załogę. Ponadto dwa czarterowane statki, Coral Sea i mv Explorer, służą do eksploracji i pobierania próbek.
De Beers, na lądzie, wydobywa obecnie diamenty w Botswanie, RPA i Kanadzie.
Źródło informacji: Diamonds.net i strona internetowa De Beers
Zdjęcie zewnętrzne przedstawia flagę Grenlandii i pochodzi z Wikimedii
Zdjęcie wewnętrzne ze strony internetowej De Beers przedstawia fragment statku badawczego floty De Beers