Jak to z nimi jest?
Koniec roku to dobra pora na podsumowania.
Póki co mamy dokładne dane za 2021 rok. Analizę wykonał znany już nam analityk Edahn Golan i to na jego podstawie powstał ten artykuł.
Jak to wyglądało ?
Wszyscy wiodący producenci diamentów zwiększyli swoje udziały w rynku. Straciło jedynie Rio Tinto, które zamknęło swoją ogromną kopalnię Argyle w listopadzie 2020 roku.
Poniższe liczby opierają się na danych dotyczące produkcji Procesu Kimberley. Czy dokładnie odzwierciedlają globalną produkcję diamentów? Nie. Nie uwzględniają przemytu, który w dalszym ciągu ma miejsce.
Według Procesu Kimberley światowa produkcja diamentów wyniosła 120 milionów karatów i była warta 140 miliardów dolarów.
Udział w rynku De Beers 2021.
Sprzedaż surowych diamentów o wartości 4,83 mld USD, dały 34,5% udział De Beers w rynku pod względem wartości.
Pod względem wielkości firma zajęła 27,8% udziału w światowym rynku.
Udział w rynku ALROSY.
Wyniósł 28,4% pod względem wartości (z 3,98 mld USD) i 37,9% udziału w światowym rynku (z wydobytymi 45,5 mln karatów).
Dwaj wiodący producenci diamentów zajmują pierwsze miejsce pod względem wartości (De Beers) i ilości (ALROSA) i wspólnie byli źródłem około dwóch trzecich światowych dostaw diamentów.
W porównaniu z 2019 rokiem udział De Beers w rynku diamentów gwałtownie wzrósł, o 17% pod względem wartości i prawie 25% pod względem wolumenu.
Udział ALROSY w rynku w 2021 roku wzrósł o 18% pod względem wartości. Dokonała ogromnego skoku w udziale pod względem ilości, do 36%.
Jest kilku innych znaczących dostawców, z pewnością pod względem wartości: Rio Tinto, Catoca, Petra i Gem Diamonds.
Ta czwórka z De Beers i ALROSĄ, reprezentuje ponad 76% światowej produkcji diamentów. Łącznie dostarczyli 94,1 miliona karatów o wartości 10,67 miliarda dolarów.
Co ciekawe, podczas gdy łącznie firmy te wydobyły o 20% mniej w 2021 r. w porównaniu z 2019 r., ich łączny udział w rynku wzrósł o 9,4%.
Powód jest prosty. W 2019 roku najwięksi wydobywcy stracili udział w rynku na rzecz niewielkiej grupy młodszych kopalni i rzeszy górników aluwialnych. W 2021 roku trend ten uległ odwróceniu. Kraje takie jak Kanada, Demokratyczna Republika Konga, Brazylia i Angola – wszystkie kraje z młodszymi i rzemieślniczymi kopalniami – odnotowały spadek produkcji w porównaniu z 2019 rokiem.
Udział ALROSY w rynku 2022 roku?
Objęta sankcjami i obecnie nieco na uboczu, wcale nie wyszła z gry. Nadal sprzedaje, cicho i skutecznie obchodząc amerykańskie sankcje.
Koniec części pierwszej.
W części drugiej będzie o przemycie.
Na podstawie Edahn Golan przetłumaczył i napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcia wewnętrzne: Edahn Golan