Kilka ciekawostek.
Rolex zaczynał jako firma brytyjska. Pierwotnie nosiła nazwę Wilsdorf & Davis i mieściła się w Londynie. Umieszczała szwajcarskie mechanizmy w kopertach produkowanych w Anglii. Podczas I wojny światowej, rząd brytyjski wprowadził bardzo wysokie cło na te wyroby i w związku z tym firma przeniosła się do Szwajcarii.
Podczas II wojny światowej ponad 3000 żołnierzy skorzystało z oferty firmy, która polegała na kupnie zegarka z odroczoną płatnością po jej zakończeniu. Wiele zamówień firma przyjęła za pośrednictwem Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Wiele z nich pochodziło z nazistowskich obozów jenieckich. Kiedy nastał pokój, firma Rolex zdecydowała się nie odbierać pieniędzy od żołnierzy. W przekazie funkcjonuje przekonanie, że zapłacił praktycznie każdy żołnierz, który przeżył a rodziny poległych często próbowały uregulować rachunek w ich imieniu.
Wbrew powszechnemu mniemaniu to nie oni wymyślili automatyczny zegarek na rękę. Zrobił to angielski zegarmistrz John Harwood i opatentował w Szwajcarii w 1924 roku. Sprzedał patent firmie Fortis a ta w 1926 wypuściła na rynek zegarek oparty na tym mechanizmie o nazwie Harwood Automatic. Rolex przez jakiś czas w 1955 rościł sobie prawo do pierwszeństwa, ale rok później przeprosił i wycofał roszczenia.
W Pensylwanii istnieje szkoła kształcąca zegarmistrzów ufundowana przez Rolexa w 2001 roku. Nazywa się Lititz Watch Technicum. Wyszła naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu na zegarmistrzów w USA. Zawód ten praktycznie wymierał. W 1973 roku zegarmistrzów w stanach było około 32 tysięcy a w roku 2000 tylko 6 i pół tysiąca.
Najbardziej znanym zegarkiem produkowanym dla korporacji, bo taki epizod produkcyjny ma Rolex, jest kolekcjonerski Domino’s Pizza Air-King, na którym widnieje logo pizzerii. Produkował go w latach 70 i 80-tych jako prezent dla kierowników sklepów, którzy osiągnęli cele sprzedażowe. Umowa obowiązuje nadal, chociaż dzisiejsi menedżerowie nosza inny zegarek z bardziej subtelnym brandingiem na kopercie i bransoletce.
Na podstawie artykułu zamieszczonego w Rapaport, napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Rolex (Facebook)
Zdjęcie wewnętrzne: Rolex (Facebook)