Dwa segmenty. Różne wartości.
Konkurujemy, czy się uzupełniamy?
W tej chwili jest więcej sprzedawców, którzy czekają, żeby zaoferować konsumentom diamenty hodowane, zwłaszcza tym którzy nie są świadomi różnicy między nimi a naturalnymi.
Jak rynek będzie się zachowywał? Wiele zależy od podaży i jej relacji do ceny. Wraz z poprawą technologii wzrośnie produkcja syntetyków. A wraz ze wzrostem podaży ceny w naturalny sposób znajdą się pod presją i będą spadać.
Te dwa segmenty rynku oferują różne wartości. Diamenty wyhodowane w laboratorium nie utrzymają swojej wartości w czasie tak , jak diamenty naturalne. Stracą tę zaletę, ponieważ można je produkować w nieograniczonych ilościach. Tę informację detaliści powinni, lub wręcz muszą przekazać konsumentom.
Są głosy, że brak ujawniania prawdy, o diamentach laboratoryjnych, że nie mają zdolności do przechowywania wartości w czasie, zagraża integralności branży diamentów naturalnych. Tak stwierdził między innymi, przewodniczący Rapaport Group, Martin Rapaport jeszcze w 2019 roku. Przestrzegł wtedy, że bez pełnej informacji w tym zakresie, klienci mogą odwrócić się od rynku i nie będą już zainteresowani kupowaniem jakichkolwiek diamentów, nawet naturalnych.
Ani jedni, ani drudzy nie chcą takiego efektu.
Producenci diamentów laboratoryjnych i ci którzy zajmują się diamentami naturalnymi dla własnego dobra powinni być żywo zainteresowani przejrzystością w zakresie właściwości i wartości produktów jakie oferują.
Co zaleca Rapaport?
Na wszystkich materiałach marketingowych, certyfikatach i fakturach dotyczących diamentów wytworzonych przez człowieka powinno widnieć jasne i dobrze widoczne sformułowanie : „Diamenty wytworzone przez człowieka nie zyskują na wartości tak jak diamenty naturalne, ponieważ mogą być wytwarzane w nieograniczonych ilościach i nie podlegają takim ograniczeniom w dostępności jak diamenty naturalne”.
Wszystkie rodzaje obróbki diamentów wyhodowanych w laboratorium, na przykład w celu wzmocnienia koloru, czystości lub innych cech powinny podlegać tym samym wymogom ujawniania informacji, co w diamentach naturalnych.
Diamenty wytworzone w laboratoriach powinny podlegać tym samym wymogom kontroli w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (AML) jak i finansowania terroryzmu (CTF), jakiej podlegają diamenty naturalne.
System gwarancji Światowej Rady Diamentów (WDC) powinien mieć takie samo zastosowanie do diamentów wytworzonych przez człowieka i powinien pojawiać się na wszystkich fakturach za te kamienie, tak samo jak to jest w przypadku diamentów naturalnych.
Koniec.
Na podstawie informacji zebranych z diamonds.net, napisał Edmund Mrozowski