Tradycje zobowiązują.
Nie samymi diamentami człowiek żyje.
Po opublikowaniu raportów dotyczących oceny spinelu „Jedi”, Azjatycki Instytut Nauk Gemologicznych (AIGS) zrobił to samo w stosunku do specyficznej nazwy handlowej konkretnego akwamarynu.
Przez setki lat Spinele były uważane za Rubiny. Na pierwszy rzut oka są nie do odróżnienia. W złożach aluwialnych występują razem z rubinami i szafirami. Za samodzielny minerał Spinel uznano dopiero 150 lat temu. Jego nazwa pochodzi od charakterystycznego, ostrokrawędziowego kształtu kryształów przypominających strzałę lub kolec. Po łacinie słowo „spina” oznacza właśnie „strzałę” lub „cierń”, z greckiego „spinther” oznacza „iskrę”.
Tu chodziło o jedyny w swoim rodzaju spinel z Birmy a konkretnie, pochodzący z doliny Mogok i rejonu Namya
Jeśli chodzi o akwamaryn, należało sprecyzować, które z tych kamieni szlachetnych można nazwać „Santa Maria”. „Santa Maria”, to taki kolor akwamarynu, który pochodzi z kopalni Santa Maria de Itabira w Minas Gerais w Brazylii.
Kopalnia dawała akwamaryn uważany za jeden z najlepszych pod względem koloru – nasycony niebieski. Zasoby kopalni jednak teraz są zupełnie wyczerpane.
Niektórzy w branży odnoszą się do kamieni w takim kolorze, jak „Santa Maria”, niezależnie od ich pochodzenia. Jakie zatem kamienie powinny otrzymać taką etykietę ?
AIGS stworzyło definicję koloru „Santa Maria”. Posłużyło się przy tym, opisem odcienia, nasycenia kolorem i —przejrzystością. Nie definiuje pochodzenia geograficznego.
Instytut stwierdził, że takie miano, „Santa Maria”, odnosi się do akwamarynowej odmiany berylu, która ma niebieski kolor i średnie nasycenie bez brązowych lub żółtych odcieni.
Te o niskim nasyceniu, niskiej przejrzystości i ciemnych tonach nie spełniają kryteriów, które można nazwać Santa Maria. Podobnie jak akwamaryn o niskiej przejrzystości.
Kennedy Ho, prezes AIGS powiedział, że …. wprowadzenie kodu kolorów Santa Maria to kolejna ważna inicjatywa po opublikowaniu naszych raportów o spinelu „Jedi” w październiku zeszłego roku.
Dalej mówił jakby o przesłaniu AIGS.
Nazwy handlowe, takie jak krew gołębia i błękit królewski, były od wieków używane przez handlarzy klejnotami do opisywania idealnych kolorów, żeby zaznaczyć ich wartość i rzadkość. Te nazwy handlowe są często niejednoznaczne, a definicje różnią się zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Przekształcając nazwy handlowe w standard branżowy za pomocą raportów ocenianych według obiektywnych kryteriów stron trzecich, AIGS dąży do zmniejszenia takiej niejednoznaczności.
Azjatycki Instytut Nauk Gemologicznych został założony w 1978 jako pierwsza placówka edukacyjna Azji Południowo-Wschodniej. Jego główny cel jest dwojaki: zapewnienie profesjonalnego szkolenia osobom planującym lub już zaangażowanym w handel kamieniami szlachetnymi i biżuterią oraz poszerzenie wiedzy i uznania kamieni jubilerskich wśród szerokiej klienteli.
Za National Jeweler, AIGS Thailand, GIA, napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: AIGS
Zdjęcie wewnętrzne: AIGS. Tabelaryczne miejsce dla akwamarynu „Santa Maria”