Odrodzenie popytu.
Widać znaczny wzrost popytu na szafiry z regionu Queensland’s Gemfields. Oprócz tego mamy znaczny wzrost wartości rynkowej, bo na przestrzeni ostatnich pięciu lat cena wzrosła dziesięciokrotnie.
Przypuszczalnie na wzrost popytu wpłynęła pandemia i zakaz eksportu surowych szafirów nałożony przez władze państw afrykańskich. Swoje zrobiły też kampanie w mediach społecznościowych i uwaga klientów jaką zaczęli przywiązywać, do etycznych sposobów pozyskiwania wszystkich kamieni szlachetnych.
Główne miejsca pozyskiwania szafirów w Australii to Pola Nowej Anglii, w północnej Nowej Południowej Walii i Pola Anakie w środkowym Queensland. Od sierpnia 1985 roku jest oficjalnym klejnotem stanu Queensland. Nic dziwnego, bo tam właśnie został odkryty na początku lat siedemdziesiątych XIX wieku.
W naturze szafir ma bardzo ciemny niebieski kolor, z odcieniami zielonego lub brązowego i taki właśnie jest ten Australijski
Na świecie wydobywa się je głównie w Tajlandii i Sri Lance. Żółte i zielone odmiany pochodzą głównie z Madagaskaru i Tanzanii.
Z informacji zawartych w Jeweller, Queensland Government, napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: Wikipedia. Główne kraje produkujące szafir
Zdjęcie wewnętrzne: Wikipedia. Black Star of Queensland. Czarna Gwiazda z Queensland. Nazwa wzięła z powodu koloru i miejsca pochodzenia. Masa to 733 karaty. Przez długi czas, bo od 1938 roku, największy na świecie szafir. Od 2015 roku, jest to już Gwiazda Adama. Star of Adam ze Sri Lanki o masie 1404,49 karatów.