Rubin z Birmy. Mogok.
Na wspomnianej we wcześniejszym artykule aukcji Soteby’s w Hong Kongu, pojawił się pierścionek z rubinem. Został sprzedany za ponad 10 milionów złotych (zdjęcia powyżej i poniżej).
Ten krwistoczerwony rubin o masie 6,03 karaty, pochodzi z Birmy.
Niezwykle delikatny i rzadki pierścionek z rubinem w otoczeniu diamentów. Kwiatowy wzór, skupione wokół owalnego rubinu, ”płatki diamentów” w kształcie markizy. Ramiona ozdobione diamentami o szlifie brylantowym. Wszystko w oprawie z 18-to karatowego białego złota.
Raport Gübelin stwierdza, że rubin jest pochodzenia birmańskiego, kolor handlowy gołębi krwistoczerwony… .
Rubiny to jedne z najrzadszych kamieni szlachetnych. Ich barwa jest bezpośrednio związana z niedoborem chromu, pierwiastka śladowego, który powoduje ten wspaniały czerwony kolor.
W większości obszarów geologicznych jego występowanie jest niezwykle rzadkie. Rubin jest rodzajem korundu, którego podstawowym składnikiem chemicznym jest tlenek glinu. Sam korund nie może krystalizować w obecności krzemu, jednego z najpowszechniej występujących pierwiastków w skorupie ziemskiej.
Powstawanie rubinu wymaga niezwykłych warunków geologicznych. Obszar musi zawierać chrom, ale nie może się tam znajdować krzem, co sprawia, że znalezienie się w takich warunkach jest wprost znikome.
Oprócz tego, chrom, pochłania trochę światła widzialnego i ultrafioletowego, co powoduje, że nadaje rubinom czerwoną fluorescencję. Nie może go być jednak zbyt wiele. Ten intensywny szkarłatny blask wydaje się pochodzić z fasetek kamienia, nadając mu bardziej olśniewającą, ognistą czerwień niż innym czerwonym klejnotom.
Na rynku kamieni szlachetnych to Birma jest synonimem doskonałych rubinów. Czerwone rubiny gołębie, produkowane w regionie Mogok w Birmie, są z pasją poszukiwane przez kolekcjonerów z całego świata.
Dzięki dużej ilości zwietrzałego marmuru Mogok jest ważnym obszarem produkcji klejnotów od XVI wieku. W warstwie marmuru, która zawiera duże ilości chromu i prawie nie zawiera żelaza, osady rubinu są nieregularnie rozmieszczone. Rubiny Mogok mają zwykle bardzo intensywną czerwoną fluorescencję, która daje olśniewający czerwony kolor.
Rubiny często zawierają wiele wtrąceń rutylowych w kształcie igieł, których światło załamuje się, zanim rozproszy się na powierzchni klejnotu i stworzy intensywną, jasną czerwień. Każda główna instytucja gemmologiczna na świecie ma swój własny mechanizm oceny rubinów w kolorze krwi gołębi. Głównymi wskaźnikami są zawartość chromu w rubinach, a także jego odcień, nasycenie i przezroczystość, które są oceniane według bardzo rygorystycznych standardów.
Ogólnie rzecz biorąc, rubiny z krwi gołębia muszą być jasne, równe i nasycone prawdziwą czerwienią oraz mieć wysoki stopień przezroczystości i przejrzystości. Bez nieprzezroczystych lub ciemnych wtrąceń widocznych gołym okiem. Te rubiny mają również szczególny efekt fluorescencyjny, który nadaje klejnotowi płonący czerwony kolor. Tylko niewielka liczba rubinów spełnia te standardy.
Stulecia wydobycia nieuchronnie wyczerpią złoża Mogok, a po dodaniu surowych kontroli politycznych produkcja gwałtownie spadła. W rezultacie rubiny krwi gołębia Mogok stają się jeszcze rzadsze.
Informacje zebrał Edmund Mrozowski
Zdjęcia, zewnętrzne i wewnętrzne pochodzą ze strony Internetowej Domu Aukcyjnego Sotheby’s