Targi wolne od tworzyw sztucznych.
American Gem Trade Association (AGTA) ogłosił, że od przyszłego roku wszystkie targi przez niego organizowane będą wolne od, jak się wyraził, tworzyw sztucznych.
Już na AGTA GemFair Tucson w 2025 roku, organizacja nie pozwoli wystawiać wyhodowanych w laboratorium kamieni ani biżuterii z wykorzystaniem takich kamieni. Organizacja twierdzi, że mają one destrukcyjny wpływ na rynek.
W oświadczeniu można przeczytać, że: sprzedawanie syntetycznych klejnotów przez dealerów AGTA jest akceptowalne, jeśli tak zdecydują. Pod warunkiem, że zostaną one ujawnione. Jednak dla przejrzystości i spokoju ducha, uczestniczący w AGTA GemFairs będą robić zakupy, wiedząc, że w sprzedaży są dostępne wyłącznie kamienie naturalne.
AGTA, czyli Amerykańskie Stowarzyszenie Handlu Klejnotami z siedzibą w Dallas w Teksasie opisuje siebie jako: autorytatywne źródło informacji na temat naturalnych kolorowych kamieni szlachetnych. Została założona w 1981 roku, aby reprezentować interesy hurtowych sprzedawców naturalnych kamieni szlachetnych, pereł hodowlanych i naturalnych.
Jej pokazy należą do najważniejszych wydarzeń w kalendarzu branży kolorowych kamieni szlachetnych. Gromadzą ponad 8 000 kupujących i 300 wystawców na corocznych targach. Odbywają się one w lutym w Tucson i w czerwcu w Las Vegas.
AGTA stwierdziła, że uznaje przyjętą przez GIA definicję syntetycznych klejnotów. Definicja brzmi, że jest to: materiał wytworzony przez człowieka o zasadniczo takim samym składzie chemicznym, strukturze krystalicznej oraz właściwościach optycznych i fizycznych jak naturalny materiał szlachetny.
Klejnoty syntetyczne nie są jednak minerałami. AGTA powołała się tutaj na definicję minerału opracowaną przez Brytyjską Służbę Geologiczną i amerykańską Służbę Geologiczną. Obie wymagają żeby minerał był obarczony słowem – naturalny.
Na podstawie wiadomości zamieszczonej w Rapaport napisał Edmund Mrozowski
Zdjęcie zewnętrzne: AGTA (Facebook)
Zdjęcie wewnętrzne: AGTA