Magnificent Jewels w Genewie.
Na tej aukcji obroty sięgnęły 69 milionów franków. 309 milionów 920 tysięcy złotych.
Najbardziej oczekiwane sprzedaże, to Diament Czerwonego Krzyża (zdjęcie powyżej) i diament The Rock (Skała – zdjęcie poniżej).
O diamencie Czerwonego Krzyża pisaliśmy więcej w magazynie 19-tego kwietnia (205 karatów w Genewie) Modyfikowany brylant (Fancy Intense Yellow) w kształcie gruszki o masie 205,7 karatów. Kupiec dał za niego 14 milionów 181 tysięcy franków. 63 miliony 695 tysięcy złotych.
The Rock, z kolei, to rewelacyjny bezbarwny diament w kształcie gruszki. Masa 228,31 karatów. Kolor G i czystość VS1. Największy na świecie taki diamentem w kształcie gruszki. Szacunki krążyły między 19 a 30 milionów franków szwajcarskich. Został sprzedany za 21 milionów 681 tysięcy CHF. 97 milionów 382 tysiące złotych.
Kapitalny wynik zanotowała broszka (poniżej). Różowa broszka z szafirem, rubinami i diamentami (na zdjęciu). Różowy, kaboszonowy szafir, 9 kaboszonowych rubinów z Birmy, okrągłe diamenty w starym szlifie. Oprawa platyna i 18-karatowe białe złoto (znaki francuskie). Wykonana przez Cartiera w latach czterdziestych. Skromne prognozy przedsprzedażowe, bo na poziomie 30-50 tysięcy franków, wzięły w łeb. Kupiec zapłacił 579 tysięcy 600 CHF. 2 miliony 603 tysiące złotych. Bardzo rzadka przebitka pokazuje jednak, że na aukcji mogą zdarzyć się rzeczy niebywałe.
Wiele pozycji sprzedanych w najwyższych rejestrach. Pierścionek z bezbarwnym diamentem o masie 25,20 karatów poszedł w cenie 2 milionów 334 tysięcy CHF. Pierścionek ze szmaragdem o masie 17,80 karatów w cenie 1 milion 854 tysiące CHF, choć szacunki nie przekraczały 650 tysięcy CHF.
Dwanaście eksponatów z ceną sprzedaży powyżej miliona franków. Reszta sprzedaży w setkach tysięcy. Tylko dwa wyroby z ceną poniżej 100 tysięcy franków.
Pierścionki, naszyjniki, tiary. Diamenty bezbarwne i kolorowe, rubiny i szafiry. Piękna, barwna aukcja z wielkimi pieniędzmi.
Gratulacje dla tych co sprzedali i dla tych, co kupili. Wszyscy powinni być zadowoleni.
Z domu Aukcyjnego Christie’s zebrał Edmund Mrozowski.
Zdjęcie zewnętrzne: Christie’s. Szyld w Genewie.
Zdjęcia wewnętrzne: Dom Aukcyjny Christie’s